ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Достатъчно ли са детските специалисти, които да предоставят качествени услуги за най-малките пациенти у нас? Решен ли е проблемът и в Перник, където поради отпуск на трима от педиатрите в МБАЛ „Рахила Ангелова“ не беше осигурена 24-часова лекарска грижа за децата.
“За съжаление, този разговор остава един и същ в годините. Имаше светлина в тунела, с много ентусиазирани млади лекари преди две-три години, които казаха, че искат да са педиатри и да работят за педиатрията. Въведоха и програмата на Министерство на здравеопазването за стимулиране на редки специалности.
Парадоксалното беше, че самата “Педиатрия” беше изкарана от тях, но например “Детска пулмология”, “Детска ендокринология”, “Детска кардиология” се финансират с допълнителна стипендия за младите, което беше добър стимул, защото “Педиатрията”, според мен, е една от най-отговорните и сложни специалности, защото работим с деца от 0 до 18 години”, обяснява проф. Гергана Петрова, завеждаща педиатричното отделение в Александровска болница и член на Българската педиатрична асоциация.
По думите ѝ, специалността е сложна, но ако когато се практикува с желание и сърце, нещата се получават. Трябва обаче и добра материална стимулация, защото няма да останат педиатри.
Според последни данни на Европейската инвестиционна банка, в България липсват поне 515 педиатри. В момента кадрови проблем нямам, но съм сигурна, че в по малките населени места, където са по-малки болници, има по двама педиатри, които трябва да покрият график и това са педиатри, които работят 24/7.
Тези хора отстояват своя дълг да се погрижат за здравето на децата в региона, но това са хора в напреднала възраст, такива, които скоро ще станат пенсионери, и ще видим огромен крах на педиатрията в по-малките населени места.