BG EN

Щъркелов тикнат в затвора заради Вапцаров и царя

Едно време...

Щъркелов тикнат в затвора заради Вапцаров и царя

57668
на 06.02.2016
Щъркелов тикнат в затвора заради Вапцаров и царя
Автор:   ПИК

Майсторът на акварела живял в манастирски приют в Одеса

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Прокобата на предизвикани от политиката в държавата ни злощастия в съдбата на известни български интелектуалци и хора на изкуството не отминава и бележития български художник от миналия век Константин Щъркелов, от чието рождение тази година се навършват 126 години.
 

препоръчано

За него литераторът проф. Александър Балабанов e казал преди време пред в. „Заря”: „От двадесет години отблизо наблюдавам изкуството на Константин Щъркелов. Нарекъл съм го „цар на акварела”, господар в най-трудната, най-нежната, най-опасната живопис...”. Творбите на Щъркелов "Есен край София" (1914), "Белоградчишките скали" (1922), "Пейзаж. Река" (1928), "Каналето край Вардар" (1941), "Полски букет" (1955), "Настроение" (1961) и много други заемат достойно място в историята на българското изобразително изкуство.
 

През 1915 г. Щъркелов завършва живопис при проф. Иван Мърквичка в Държавното художествено-индустриално училище в София. Рисува пейзажи и цветя предимно с акварел и по свой неповторим маниер. Между най-добрите му творби, пропити от български дух, са пейзажи от Рила, Пирин, Софийско и Търновско. Първата си награда получава още като студент през 2006 г. на конкурс между студентите от всички курсове.
 

Дядото на Щъркелов е свещеник с толкова висок ръст, та му казвали Щрък-Кольо и оттам Щъркольо — Щъркела. Баща му Георги е майстор-обущар от София, а майка му Мария е от Ниш. Тежкото материално положение на семейството го принуждава да остави следването във втори курс и да замине за Русия. Живее в манастирски приют в Одеса заедно с гурбетчии. Там освен на покрив над главата можел да разчита на чаша чай и парче хляб. В черноморския град за първи път се запознава с руската живопис. След година младият български художник заминава за Москва. В Третяковската галерия се прехласва пред големите майстори на руската живопис – Венцеславов, Шишкин, Поленов, Саврасов и преди всичко Левитан, Репин, Серов и др. В края на 1909 г. се завръща в България с натрупан опит и надъхан с ентусиазъм да работи самостоятелно.
 

Щъркелов е всестранен талант ...

 

Целият материал четете в Retro.bg

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 46
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК