Явор Куюмджиев пред ПИК: Кирил Петков няма права да купува газ. БСП на Нинова не е представител на лявото
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Явор Куюмджиев е бивш народен представител от парламентарната група на Коалиция за България в 42-рото Народно събрание и заместник-министър на енергетиката от правителството на Сергей Станишев (2007 – 2009). Куюмджиев, който е сред учредителите на формацията „Социализъм XXI век“ вътре в Столетницата заедно с имена като Георги Пирински, Велислава Дърева, Валери Жаблянов, проговори пред ПИК възможно ли е технически газът от САЩ да е по-евтин от руския, кой и какво ще плати за тази сделка.
Куюмджиев анализира още защо въпреки красиво звучащите мерки на кабинета „Петков“ за хляба, бензина, пенсиите и детските градини БСП на Корнелия Нинова губи позиции и според социологията вече е след ДПС и „Възраждане“.
- Г-н Куюмджиев, технически осъществима ли е „голямата“ новина от премиера Кирил Петков за евтин газ от САЩ, в очакване сме и на конкретика от енергийния министър Александър Николов?
- Техническият проблем не е голям. Това си е стандартна практика – да се втечнява, да се транспортира, да се регазифицира.
- А какви са проблемите тогава, защо експертите по темата сте с резерви?
- Проблемите са два. Единият е на каква цена ще се случи това.
- Да, може ли цената да бъде по-ниска от тази, която предлага „Газпром“?
- Много трудно. Ще го кажа с цифри. Този месец цената на руския газ би била около 700 евро за 1000 куб.м, тъй като тази цена се оформя на базата на средномесечната цена на борсата ТТ F в Холандия. На базата на тази цена за април изчисляването на цената на „Газпром“ би била около 700 евро за 1000 куб.м. А цената на американския природен газ се формира, особено на този от свободни количества, а не по дългосрочни договори, по същата TTF, но по т.нар. спотови цени.
- Какво означава това?
- Това означава, че каквато е за деня на пристигане – такава ще е. Днешната цена на ТТF е 94 евро за мегаватчас, което означава около 1000 долара за 1000 куб.м срещу 700 на „Газпром“. Т.е. 1000 долара за 1000 куб.м е цената, на която всеки може да продаде.
- Защо тогава някой ще ни продава на нас за фантастично ниските 690 долара, каква е логиката, каква е цената на този политически жест, кой ще я плати, срещу какво ни толерират?
- Това е въпрос, на който не мога да отговоря. Единственият начин да получиш един-два кораба от САЩ е този, като трябва задължително да се отбележи, че Кирил Петков не може да купува газ. Той няма такива права, нито пък Камала Харис има права и възможност да продава газ. Американското правителство не притежава газ. Има американски фирми, които имат газ. Както в България има фирми, едната от които държавната „Булгаргаз“, които имат право да купуват газ. Т.е. Кирил Петков и Камала Харис не могат да сключат такава сделка. Оттам нататък единственото, което може да се случи, е американското правителство да помоли някоя от големите фирми да продаде един-два кораба на загуба. Само че акционерите на тези фирми ще питат защо трябва да го правят. Това е частен интерес. Следователно американското правителство трябва да ги възмезди с нещо и ние да направим нещо за американското правителство.
- Затова ли е тази тайнственост около фирмата доставчик?
- Не мога да съм категоричен.
- БСП е според социологията вече след ДПС и „Възраждане“ и много близо да новата партия на Стефан Янев. Знак за какво е това и каква е ролята на Корнелия Нинова?
- Това си е нейна отговорност. Няма в БСП човек, с когото да не си противоречи. Всички решения се взимат еднолично от Корнелия Нинова.
- Защо примамливо звучащите популистки мерки за хляба, бензина, пенсиите, безплатните детски градини не добавят стойност за лявото?
- Очевидно това не са нещата, които вълнуват левите хора. Левите хора не са толкова меркантилни, колкото е г-жа Нинова. Защото всичките тези мерки са само материални – да дадем пари на тоя, да дадем пари на оня. А къде отидоха идеите? Къде са програмите, дългосрочните политики? Политиката на една лява партия не е свързана само с доходите на пенсионерите или ДДС-то за хляба.
- При това положение и пред перспективата за нови избори как може да бъде съхранено лявото, вярна ли е тезата, че Янев е инженеринг на Радев за стабилизация през дясното и центъра?
- Това категорично не е вярно. При цялото ми уважение към г-н Янев той не представлява президента. Не съм говорител нито на единия, нито на другия. Не смятам, че Радев се занимава с политически инженеринг изобщо. Очевидно обаче БСП – Нинова, не е представител на лявото. Твърдото ми убеждение е, че в България има около 2 000 000, може и повече да са, ляво мислещи хора. Като ляво нямам пред вид нулева ставка за хляба и увеличение за пенсиите само. Има очевидно много други неща, които Нинова и нейното БСП не правят. Затова ляво мислещите хора в България са перманентно и постоянно непредставени, което създава възможност най-накрая да се появи истински ляв проект. Всички се позициониран в дясно-център, защо не се намери един, който да се позиционира ляво-център?! Вярвам, че това време идва.
- Подсказвате ли ми, че нещо такова се случва организационно?
- Не. Аз не се занимавам с такива неща.