ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Скорошната среща между министър-председателя на Япония Шиндзо Абе и президента на Русия Владимир Путин в Москва не постигна никакъв прогрес в териториалния спор, пише китайският вестник Global Times, цитира Фокус.
Шиндзо Абе посети Русия между 24 и 27 май и взе участие в Санктпетербургския икономически форум 2018, освен проведените разговори с Путин в Москва. Двамата лидери постигнаха съгласие да ускорят съвместните икономически дейности върху спорните Курилски острови и да проведат следващия кръг от разговори, включващи външните и отбранителни си министри, във втората половина на настоящата година, както и да проведат още едни разговори във Владивосток по време на Източния икономически форум през септември.
Абе и Путин са се срещали 21 пъти досега и последната им среща дойде във време, в което и двамата лидери имат стабилна позиция у дома.
Отношенията между Япония и Русия дълго време се виждат като едни от най-потенциалните в академичните и политическите кръгове. Има много неща, които да се развиват в полето на икономиката и търговията.
Малко след като се закле като президент през май, Путин постави стратегическа цел да изкачи Русия сред петте най-големи икономики в света до 2024 година. Въпреки, че отношенията между Китай и Русия са в най-доброто си положение в историята и двете засилиха икономическия и търговския си обмен, ролята на Япония е необходима.
Япония също има нужда от руска енергия. Около 80 процента от вноса на суров петрол на Япония идва от Близкия изток. Ако Япония може да внася масивно количество суров петрол от Русия, това ще намали не само цената, но и зависимостта от Близкия изток.
Съюзът между Япония и САЩ все още е значим фактор, който спъва задълбочаването на отношенията между Япония и Русия, но ще има по-малко влияние при администрацията на Доналд Тръмп. Япония, обаче, изглежда че все повече се отдалечава от САЩ и търси дипломатическа независимост. Правителството на Шиндзо Абе търси промяна на конституцията, за да направи Япония „нормална държава“.
След като Тръмп не включи Япония в списъка с държави, които са изключени от вносните мита за стомана и алуминий и изрази своето безпокойство от търговския дефицит и дефицитът при вноса на коли от Япония, двете държави са изправени пред възможността от икономически и търговски сблъсък.
Ако отношенията между Япония и Русия могат да запазят импулса на сближаване, се очаква двете държави да подпишат мирен договор в рамките на следващите три години.
Въпреки това, няма да има голям напредък върху териториалния спор. В края на краищата, предаването на Курилските острови, познати в Япония като северни територии, за Токио би означавало отказ от Потсдамската декларация. Това би подхранило историческия ревизионизъм на Япония.
Подобрението на отношенията между Япония и Русия може да се случи постепенно. Остава да се види дали може да се намери изход от задънената улица в рамките на мандатите на Шиндзо Абе и Владимир Путин.