ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Нови 30 частни болници са подали документи в Министерството на здравеопазването за разрешение за отваряне. Сред чакащите за лиценз, без който няма как да заработят и да сключат договор с касата, преобладават специализираните лечебни заведения, като почти половината са за рехабилитация и физиотерапия. Пътеките в тази област варират от 330 до 500 лева и са едни от най-търсените.
Само от началото на тази година близо 100 000 българи са били приети за лечение заради болести на опорно-двигателния апарат, периферната нервна система, коренчеви болки и за рехабилитация след инфаркт или инсулт.
Друга част от новите болници ще са кардиологични. Една от тях е във Видин, която от две години чака лиценз. Вероятно обаче и сега няма да го получи, защото не отговаря на изискванията, съобщава "Преса".
Държавната болница във Видин е отказала да предоставя на частната болница микробиологията и лабораторията си и в момента готовата иначе кардиология не може да започне работа. В Перник също има мераклии да отворят такава клиника. Документите там са изрядни, а единият от собствениците й е бившият директор на "Пирогов" проф. Спас Спасков.
В същото време дълговете на болниците достигнаха нов рекорд - 507 млн. лева. В момента у нас има около 350 лечебни заведения, като над 100 са частни. Последните 12 от тях отвориха врати през 2013 г. В края на миналата година в страната има разкрити 49 258 легла, което ни нарежда на 20-о място от 192 държави по брой легла на глава от населението. Средно в ЕС се падат по 6 болнични легла на 10 000 души, а у нас - по 71.