BG EN

Старите гори у нас намаляват драстично

Животът днес

Старите гори у нас намаляват драстично

7793
на 15.09.2014
Старите гори у нас намаляват драстично
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

У нас старите гори намаляват все повече. Само 103 000 хектара са запазени в естественото си състояние. Това е 2,9% от всички, показва проучване на Института за гората към БАН. Те са предимно в резервати и труднодостъпни места, информира „24 часа“.

препоръчано

Еколозите смятат вековните гори за изключително важни със своите защитни функции срещу наводнения и за съхраняване на биоразнообразието. Данните показват, че при изсичането на девствените гори изчезват и около 30% от животните, които живеят в тях. Примери за това са летящата катерица, много видове кълвачи, бръмбари и други насекоми.

С изключителна ценност са девствените гори в Западна Стара планина. Там в най-високите части се намират няколко басейна от вековен бук, които опазват водните ресурси на Берковица и селата в северното подножие. Именно съмненията за незаконна сеч там са смятани за причина за бедствието от началото на септември.

Малки вековни гори от дъб, бук, смърч или бор са разпръснати и в почти всички планини. Има ги в националните паркове “Рила”, “Пирин”, “Централен Балкан”, както и в природните паркове Странджа, “Българка”, “Рилски манастир” и Беласица.

Всъщност запазването на старите гори се оказва ключово за предпазване от наводнения. Вековните дървета имат по-мощна коренова система, която отвежда водата, обяснява доц. Костов. Затова и старите гори се оставят и имат важно значение за вододайните зони. Според доц. Костов обаче са спекулативни твърденията, че изсичането на горите е предизвикало бедствията у нас през това лято. За наводненията най-важен бил какъв е наклонът на терена, а не толкова дали отгоре има трева, или гора.

Повечето стари дървета у нас се ползват от защита, защото са в национални или природни паркове и в “Натура 2000”, но има и такива, които влизат в състава на стопанисваните гори.

Няма обаче лесовъд, който да маркира за сеч вековно дърво, още повече че от търговска гледна точка дървесината му не е най-ценна, твърди зам. земеделският министър. Според него не е нужна допълнителна защита и законови ограничения. Трябвало само да се спазва наредбата за сечите.

Оптималната структура на гората е като на населението - не е добре да е само от старци или от младежи, а да има и от двете групи, казват лесовъдите.



Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 20 декември - успехът е с Овните, Козирозите да очакват отлични финансови постъпления САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 20 декември - успехът е с Овните, Козирозите да очакват отлични финансови постъпления
ПИК TV x
Проф. Антоанета Христова пред ПИК TV: ГЕРБ ще стават все по-отстъпчиви в разговорите за кабинет. Ако ПП и ДБ се разцепят, няма да влязат в парламента (ВИДЕО) Проф. Антоанета Христова пред ПИК TV: ГЕРБ ще стават все по-отстъпчиви в разговорите за кабинет. Ако ПП и ДБ се разцепят, няма да влязат в парламента (ВИДЕО)
ново
Днес: 4
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК