ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Заплатите на анестезиолозите и клиничните патоанатоми да се увеличат, настояха експертите от Българския лекарски съюз по време на преговорите с НЗОК за новия Национален рамков договор за 2014 година. Това съобщи председателят на съсловната организация д-р Цветан Райчинов. Другото искане е интензивните грижи като неразделна част от спешната помощ да се заплащат от Министерството на здравеопазването (МЗ), а не от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
От БЛС искат двете специалности – анестезиология и клинична патология, да влязат в Наредба 40 като отделни дейности, които да са остойностени и да се заплащат от Министерството на здравеопазването.
Сега за анестезиологичните дейности, както и за всичко, свързано с клиничната патоанатомия в болниците, например хистологично изследване, няма финансиране по т. нар. клинични пътеки, по които НЗОК плаща на болниците.
Затова за работата си тези лекари получават пари на остатъчен принцип, което е крайно несправедливо.
Интензивното лечение е неразделна част от спешната помощ, затова също трябва да бъде отделена от НЗОК и да се заплаща от МЗ, тъй като спешната помощ също се поема от бюджета на държавата чрез здравното ведомство, настояват от Българския лекарски съюз.
По думите на д-р Райчинов, ако то все пак остане в НЗОК, тогава трябва да се направят корекции на цените.
Освен това от касата трябва да излезе и лечението на редките болести, тъй като терапията им е изключително скъпа заради скъпите лекарства, които не са масови.
Това не означава хората да бъдат оставени без лечение, напротив – редките болести също трябва да се поемат от Министерството на здравеопазването, като заплащането там трябва да е от специално създаден фонд, каза председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов и допълни, че медикаментите за тези пациенти трябва да са достатъчни и ефективни.