Завод ще произвежда 100 т химикали на ден, но ще е безопасен

Региони

Завод ще произвежда 100 т химикали на ден, но ще е безопасен

7675
на 26.11.2014
Завод ще произвежда 100 т химикали на ден, но ще е безопасен

Тук можеш да откриеш игрите на efbet, в които се крие Extra Bonus (18+)

Първият завод за хлор у нас, който ще произвежда по близо 100 тона химикали дневно, иска да вдигне в Горна Оряховица фирмата "Континвест". Авторите на проекта се заеха да обясняват на гражданите, че инсталацията в промишлената зона на града не крие риск от обгазяване и не застрашава здравето им. От дружеството поканиха на площадката медии, за да покажат, че нищо не се строи зад гърба на обществеността. Поводът бе нарастващото брожение срещу проекта, който ще произвежда опасни химикали на метри от домове, училища и болница в железничарския град, информира "24 часа". Активисти от сдружение "Анти-хлор" започнаха подписка в социалните мрежи и написаха дори петиция до премиера Бойко Борисов.

препоръчано

Инвестиционното намерение е за 25 милиона евро, ще разкрие 200 работни места, а водещите инженер -химици ще преминат 6 месечно обучение в чужбина, обясни изпълнителният директор на фирмата Цветан Цветков.

Проектът е за модулен тип хлор-алкална електролиза, която ще произвежда 45 тона хлор дневно и 50 тона натриева основа. "Инсталацията е последно 5-то поколение. Цялото оборудване ще бъде произведено и доставено от топ-европейски компании, сертифицирани до най-високо ниво на безопасност. Всеки възел ще бъде оборудван с датчици и в случай на проблем, цялата система ще се изключва автоматизирано", обясни Цветков.

Той призна, че рисковете са ясно осъзнати и затова в залата за елетролиза в случай на изтичане ще се задейства система за сигурност, която изсмуква хлора и го унищожава. Складът ще е с бетонов саркофаг, проектиран да издържа на изискванията за 8-ма степен на земетресение и недопускане на емисии хлор в околната среда. Тръбопроводите между отделните модули ще бъдат титаниеви, изградени по технологията тръба в тръба. 
Производственият капацитет от 15 000 тона годишно хлор ще покрива нуждите на страната ни за пречистване на питейната вода, както и необходимата потребност за хлор-алкални продукти на България, каза Цветков.

По думите му България е единствената страна в Европейския съюз, която няма такъв тип производство и в момента внасяме хлор от Румъния. Реализирайки този проект ще остават над 15 млн.лв. приходи годишно, които в момента изтичат навън, коментира Цветков.

В безопасността на бъдещото производство и сигурността на използваната технология увери и Йончо Пеловски, зам.-председател на Българската камара на химическата промишленост. "Последните 40 години в химическата индустрия настъпиха колосални изменения и в момента производственият процес, свързан с хлор, покрива всички най-строги изисквания не само на европейското законодателство, но и на Световната здравна организация. Това позволява такъв тип инсталации вече да се разполагат и в населени места, както например е в Лойна, Германия", подчерта Пеловски. Докладът за въздействието върху околната среда на инсталацията е получил положителна оценка от Изпълнителната агенция по околна среда, каза още Цветан Цветков. Общественото му обсъждане е насрочено за 16 декември.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за 28 март - Близнаците завладени от добро настроение, изкушения дебнат Стрелците САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за 28 март - Близнаците завладени от добро настроение, изкушения дебнат Стрелците
ПИК TV x
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! В парламента гледаха два проекта за сексуалното насилие над деца. ИТН скочиха на Асен Василев заради финансови акробатики. Заместник-председателката Кирова с ехидни подмятания към Тошко Йорданов (ОБНОВЕНА) ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! В парламента гледаха два проекта за сексуалното насилие над деца. ИТН скочиха на Асен Василев заради финансови акробатики. Заместник-председателката Кирова с ехидни подмятания към Тошко Йорданов (ОБНОВЕНА)
ново
Днес: 103
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК