Павлова и Калфин дадоха по над 1 млн. лева от еврофондовете на телевизии и радиа
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
През отпускарските месеци юли и август подчинените на регионалния министър Лиляна Павлова и на вицепремиера и социален министър Ивайло Калфин сключиха нови договори за популяризиране на еврофондовете с телевизии и радиа на общо стойност от близо 2,5 млн. лв. Това става ясно от публикуваните справки за изпълнение на Комуникационните планове на европейските програми.
Парите са от фондовете от приключващия в края на 2015 г. програмен период 2007-2013 г. През юли месец са сключени пет договора с пет телевизии за популяризиране на Оперативна програма “Регионално развитие”.
Три от телевизиите получават по близо 330 000 лв., една почти 50 000 лв. и една близо 30 000 лв. През юли и август са сключени и общо шест договора с шест радиа, като всяко получава по почти 50 000 лв.
Общата сума на сключените договори е над 1 350 000 лв. През юли месец са сключени три договора с една телевизия и две радиа за популяризиране на Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”.
Телевизията получава 480 000 лв., а двете радиа по 120 000 лв. през месец август е сключен още един договор с телевизия на стойност почти 360 000 лв. Общата сума на сключените договори е над 1 млн. лв.
През юли месец има сключен един договор с телевизия за излъчване на консултантски рубрики на стойност от близо 120 000 лв. по Програмата за развитие на селските райони. През август месец по Оперативна програма “Околна среда” има един сключен договор с телевизия на стойност 60 000 лв. и един на стойност 24 000 лв. за изготвянето на печатни материали. Оперативна програма “Техническа помощ” е възложила срещу 24 000 лв. изготвянето на оценка на изпълнението на Комуникационния план.
Първият за България програмен период, в който страната ни получава европейско финансиране, приключва в края на годината. През изминалите близо девет години почти всички средства, в размер на стотици милиони левове, разходвани за популяризиране на европейските програми бяха дадени на телевизии и радиа, които имат привилегията на директно договаряне с управляващите органи.
Всички други медии – електронни сайтове, вестници и списания трябва да участват в процедури по обществени поръчки, които обаче отделните министерства почти не обявяват.