ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В последните седмици не е нужно да си социален антрополог, за да забележиш проявленията на българските механизми за оцеляване – нетипично бързото изчезване на определени стоки от рафтовете по магазините, например. Маски, дезифенктанти, тоалетна хартия, брашно, захар, и алкохол безспорно са сред най-търсените стоки напоследък. Народът се презапасява.
В ситуация на извънредно положение, страхът от внезапен скок на цените или липса на определени храни ни връща към спомените за „Виденовата зима“. Абсурдното е, че храна има в изобилие и точно презапасяването създава опасност от спекула. Но пък и никой не иска да виси ежедневно на опашки с непознати, когато навън вършее покосяващия вирус Covid 19.
Затова някои хора пазаруват за цялата седмица напред с надеждата, че този път е за последно. А от другата седмица ще бъдем отново нормални. Изгледи, че заразата ще премине така бързо обаче няма.
Защо обаче високоалкохолните напитки са сред най-търсените продукти и как предпазват от коронавируса, можем да разберем само ако се вслушаме в народния глас.
Ако виното е церемониална напитка, която присъства в църковните православни ритуали, то ракията например е царицата на домашната трапеза в България. Наред с каденето с тамян, тя неизменно се появява не само по време на празници, за да помогне при изгонването на злите духове или да отбележи голямата ни радост, но и за да засили имунитета при болести и неразположения. Имаш мъжка слабост? Пийни си ракийка. Тежко ти е на душата? Непременно изпий 50 грама от течното злато на българина. Настинал си? Бабите ще те черпят с малка греяна ракийка, която не само се услажда, но и има силата в малки количества да повдигне общия тонус на организма.
И точно за грип и простуда, народът е бил особенно находчив, като е измислил най-различни илачи, въз основа на силното питие.
В зависимост от региона, в някои части на страната се поднася настойка от ракия с жълт кантарион като обичаен лек при болки в мускулите и ставите. В други - разчитат на разтривка на гърдите с подлютена ракия, която загрява тялото и облекчава дишането. В съчетание с чесън се успокояват подути лимфни възли.
Така всеизвестната приказка „Сипи, ако нема – донеси. Ако нема – оди купи“ напълно описва отношението към българския народен пенкилер (от англ. pain killed – убиец на болката).
Баба Невена от китното старопланинско село Лесковдол ни учи, че силата на ракията е в дългогодишния опит при приготвянето й. „Старите хора знаят, че ракията е като всеки лек. С мярка лекува, без мярка – човеко боледува!“. И дава пример с нейните синове, които след цял ден работа в града, задължително се отпускат с 50 грама от питието, любимата салата или мезе от прясно печено на тиган, поръсено с червен пипер и сол. Защото така е било и така ще бъде. Защото ние сме българи и така сме оцелявали векове наред.
За нас е ясно е, че малко алкохол засилва тонуса и действа успокояващо и това ни дейсва като панацея във времена, когато изтръпваме при всяка нова вест за болни от Covid-19 коронавирус.