Борислав Цеков: Румен Радев се лиши от правото да е морален коректив на властта
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Президентът Румен Радев се лиши от правото да е морален коректив на властта." Това коментира пред Нова телевизия конституционалистът и бивш правен съветник на държавния глава д-р Борислав Цеков.
Той коментира и арестите на висши антимафиоти, които са осигурявали чадър и са взимали подкупи от пласьори на наркотици. "Въпрос е сега тази престъпна дейност да бъде доказана в съда", каза Цеков, според когото за разкриването на тези връзки са съдействали и са оказали натиск чужди служби.
"Предстои също да видим дали прокуратурата ще протестира оправдателните присъди на Иво Прокопиев и Трайчо Трайков по делото за ЕВН. Ако не го направи, това ще означава, че това дело е приключено", каза Цеков.
Специално място в коментара си топ юристът отдели на нерегламентираните връзки на президентския съветник Пламен Узунов. И тук според Цеков е важно да видим дали ще има повдигнато обвинение и какво ще каже съдът.
"От политическа гледна точка Румен Радев влезе като ново лице на политическия терен. Поведението му показа обаче, че по старо му е обвързан с различни мрежи, което срина силната му позиция за необвързаност на политиката с бизнеса. Всичко това сега се връща към него като бумеранг заради търговията с влияние. Допускам, че в прокуратурата има и други материали срещу хора от президентството", каза Цеков.
Като човек, запознат с режима на "Дондуков" 2, той коментира, че няма механизъм, чрез който държавният глава да има достъп до решенията на съдебни състави предварително.
"Г-н Радев наруши тезата си, че управлението не трябва да има контакти с бизнеса, защото такива канали се оказа, че има и в неговата институция. Всъщност такива контакти трябва да има, но те трябва да са регламентирани и да се записват регламентирано разговорите, каквато е практиката в американската демокрация, даде пример Борислав Цеков.
Д-р Цеков коментира и като неоснователни нападките на Румен Радев към прокуратурата, която той обвиняма в страх и обвързаности. "Не е премерена тази реакция на Радев", категоричен е Цеков.


