Венецуела освободи десетки политически затворници, сред които известен активист и критик на режима
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Правозащитният активист Хавиер Таразона, един от най-известните критици на режима във Венецуела, е освободен от затвора след повече от четири години и половина лишаване от свобода. Освободени са още най-малко 30 политически затворници, предава Reuters.
Таразона, директор на организацията FundaRedes, която документира нарушенията на човешките права по границата с Колумбия, бе задържан през юли 2021 г. по обвинения в "тероризъм“ и заговор, които много правозащитници считат за политически мотивирани.
Правозащитната организация Foro Penal отбелязва, че освобождаването на Таразона е част от по-широк процес на освобождаване на политически затворници, в рамките на който от началото на януари са освободени стотици затворници.
Сред освободените са поне още 30 души, които се считат за политически затворници, но правозащитници и семействата на затворниците критикуват процеса за бавност и недостатъчна прозрачност. Според техните данни над 700 души все още остават зад решетките.
Освобождаването се случи, след като временната президентка Делси Родригес обяви законопроект за амнистия, който предвижда освобождаването на затворници по политически обвинения, както и планове за превръщане на затвора El Helicoide в социален център – място, което преди това многократно е било критикувано за изтезания и нарушения на човешките права.


