ГОЛЯМ ПРАЗНИК: В първия ден от Светлата седмица е Гергьовден и тези най-любими имена трябва да ни почерпят, вижте и какви са поверията
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
1. Свети великомъченик Георги Победоносец (ок. 284 - 306 г.) - този велик Христов мъченик живял и пострадал по времето на римския император Диоклетиан (284-305 г.).
Още юноша, Георги постъпил на служба в императорската войска и едва 20-годишен достигнал до чин военен трибун (началник на легион). Бил красив, умен и способен младеж и императорът го направил и член на държавния съвет, без да подозира, че той бил християнин.
По това време срещу тях били повдигнати люти гонения: залавяли ги, затваряли ги в тъмница и ги подлагали на страшни мъчения. Понеже младият Георги бил наследил от покойната си майка голямо богатство, наредил робите да бъдат освободени, а имотът и парите раздадени на бедните. Така той се подготвил за велик подвиг в името на Господ Иисус Христос.
Явил се в двореца в Никомидия, столицата на тогавашна Витиния и смело защитил християнската вяра. Напразно бил съветван и увещаван от императора да се откаже от Христа. Заради твърдата му вяра бил подложен на различни мъчения, от тежки по-тежки: слагали огромен камък върху гърдите му; връзвали го гол на дървено колело с набити пирони; държали го три дни в яма с негасена вар; обували му железни нагорещени обуща и го карали да тича с тях; давали му да пие силни отрови.
Благодарение на силната си вяра в Христос Георги понесъл стоически всички мъчения. Сам Господ Бог му се явил и само с допира на ръката Си излекувал раните му. На новите мъчения, измисляни от страна на императора, Георги смело отговарял: "По-скоро ти ще се умориш да ме мъчиш, отколкото аз – да понасям мъченията."
Мнозина, като видели твърдостта на Георги, веднага повярвали в Христа. Повярвала и Александра, съпругата на императора. Диоклетиан наредил и двамата да бъдат посечени с меч. По пътя към мястото на наказанието Александра припаднала и предала Богу дух. При вида на такава блажена смърт Георги прославил Бога и бодро продължил към своята Голгота. Когато стигнали на определеното място, мъченикът спокойно навел глава под меча на палача и бил обезглавен на 23 април 306 година.
ИМЕН ДЕН ПРАЗНУВАТ: Галя, Ганка, Ганчо, Генчо, Гео, Георги, Георгина, Гергана, Гинка, Гиньо, Гиргин,Гиргина, Гоце, Гюро, Гюрга, Гюргелена, Йорго
Според народните поверия, св. Георги е покровител и на стадата, овчарите и земеделците. Традицията повелява на този ден да се коли агне, а това трябва да бъде първото агне родено през годината. Преди да се заколи, то се захранва със зеленина и се запойва с вода. Агнето се пече цяло и се носи в църквата да бъде осветено.
На този празник е важно присъствието на цялото семейство около трапезата. На нея освен печеното агне, трябва да присъства зеленина и свежи зеленчуци - например маруля, пресен лук и репички. Изпича се и обреден хляб и се поднася прясно издоено мляко, сирене и извара.
2. Св. праведни Йов Многострадални (ок. 2000-1500 г. пр.Р.Хр.)
3. Днес е Светли Понеделник - първият ден след празника на Възкресение Христово. Великден продължава три дни. Първият е винаги неделя, когато всички отиват на тържествена църковна служба.
Православните християни се поздравяват с "Христос Воскресе" в продължение на 40 дни - до Спасовден.
От този ден започва Светлата седмица, в която славим Възкресението на Христос, което донася просветление на всички миряни.
В първия ден от Светлата седмица се почитат светите Апостоли, а в българската народна традиция втория ден на Великден наричат “разтурни понеделник”. Той е свързан с обичая размятване на яйца за предпазване от градушка и за плодородие.