ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Атанас Зафиров е новият председател на БСП след инфрактен балотаж на 51-вия конгрес на БСП, който от вчера се провежда в зала 3 на НДК. Зафиров изтръгна победата след обрат.
Към 17:30 часа Зафиров води с 346 гласа срещу 306 гласа за Гуцанов, предава "Епицентър“.
Очаква се и всеки момент да бъдат обявени официално резултатите на напрегнатия партиен избор, завършил с фотофиниш.
Гласуването за председател на БСП беше планирано да се проведе след полунощ в събота, но отпечатването на бюлетините се забави и ръководството реши да не се гласува през нощта.
Преди балотажа, резултатите от първия тур бяха следните - Атанас Зафиров 307 гласа, Борислав Гуцанов – 293 гласа, Калоян Паргов – 101 гласа, Кристиан Вигенин – 83 гласа.
За Борис Цветков бяха гласували 29 делегати на 51-вия Конгрес на БСП, 17 за Боян Балев и двама за Руси Статков.
Атанас Зафиров Зафиров е на 53 години. Завършил е “Български език и история" във Великотърновския университет “Св. Св. Кирил и Методий". Притежава магистърска степен по “Национална сигурност" от Военна академия “Г.С. Раковски" в София и по финанси от Великотърновски университет “Св. Св. Кирил и Методий".
С квалификации по политология политически мениджмънт в НБУ и Българско училище по политика.
Народен представител от БСП в периода 2013-2017 г. и от 2021 г. докато не стана вицепремиер без портфейл в кабинета "Желязков".
Заместник-председател на БСП от 2020 г. и изпълняващ функциите на председател от юни 2024 г., след като Корнелия Нинова беше отстранен. Председател на коалиция БСП-Обединена левица.