ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Всеки път щом натиснем бутона Like под определено съдържание в дадена социална мрежа, същата тази социална мрежа започва да прави всичко възможно, за да ни доставя само подобно съдържание. Това би трябвало да задържи интереса ни и да ни накара да прекараме още повече време в нея. Според TheNextWeb обаче същият този метод на подбор на съдържанието в крайна сметка ни прави по-глупави.
Според сайта, начинът, по който са устроени социалните мрежи е такъв, че потребителите, натискайки бутона Like под дадена статия например, избират в бъдеще да получават само статии с подобно съдържание. В крайна сметка се получава така, че ние четем или разглеждаме само това, което е в унисон със собствените ни разбирания или идеи за света, а всичко останало – което безспорно също съществува – остава извън полезрението ни.
В ерата преди социалните мрежи или, общо казано, преди интернет, нещата не бяха точно така. Ние хващахме един вестник или списание и четяхме най-различни материали, от които не очаквахме непременно да бъдат в тон със собственото ни мнение. Според TheNextWeb, обграждайки се само с тази информация, която ни интересува, ние всъщност затваряме една част от съзнанието си и, в крайна сметка, доброволно не научаваме много други неща.
Източник: digital.b