КОМЕНТАТОРИ с анализ ВЪЗМОЖНО ЛИ Е от конфликта в Близкия изток да избухне световна война

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Наративът на Тръмп се промени през последните дни. Очевидно в Съвета за национална сигурност дебатът е бил много сериозен. Това заяви арабистът проф. Владимир Чуков пред Нова телевизия.
„Остава неясен въпросът САЩ ще се ангажират ли пряко с военна интервенция, или не. Какво казва Тръмп няма значение – днес казва едно, утре казва друго. Важното е американците влизат ли, или не влизат в конфликта”, смята от своя страна журналистът Георги Милков.
Относно сценария с убийството на аятолах Хаменей и падането на режима в Техеран, той подчерта: „Това е най-големият проблем, от който трябва да се притесняваме. Това отваря твърде много посоки за притеснение. Младите хора не обичат този режим в Иран, от години има протести.”
„Свалянето на Саддам Хюсеин не беше трудно, но оставането на целия парад за сигурност на улицата, създаването на временно правителство и идеята да се прави свобода и демокрация обрече не само Ирак, а целия регион и дори нас на 20 години несигурност. Ирак е по-малка страна, с по-малко оръжия от Иран. Но да нямаш план Б за такава страна като Иран – това ще породи много повече проблеми, отколкото тези с Ирак”, допълни още той.
„Миналата седмица имаше доклад на шефа на МААЕ, който казва, че Иран нарушава директивите на МААЕ. Това е игра на котка и мишка. Може да нямат ядрено оръжие, но не пускат експертите на мястото. От 35 членки, 19 гласуваха „за”, против бяха Русия, Китай и една африканска държава. Според Иран това е манипулиран доклад. Това е ходене по мъките”, уточни още проф. Чуков.
Допълни още, че китайците са най-заинтересовани да не падне режимът в Иран, защото са най-големите клиенти на иранския нефт.
„Не бих избързал с прогнози за Трета световна война. Проблемите обаче, които отваря казусът Иран, са сериозни и за региона, и за целия свят. Зависи дали американците се включат“, каза още Милков.