Край Новоросийск започнаха военни учения с участие на части от Русия, Беларус и Сърбия
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На военния полигон „Раевский“ край Новоросийск на 18 юни (понеделник) започнаха тактическите военни учения „Славянско братство – 2018“, в които участват десантни части от Русия, Беларус и Сърбия., събщава електронното издание на руското списание „Фонд за стратегическа култура“ в обзорен материал, представен без редакторска намеса от „Фокус“.
Маневрите ще продължат 10 дни и ще завършат на 28 юни.
От страна на Русия в ученията е задействан батальон от Кубанския казашки десантно-щурмови полк на Въздушно-десантните войски (ВДВ), с численост повече от 700 души, авиация на Военновъздушните сили (ВВС) и средства за Противовъздушна отбрана (ПВО) на Южния военен окръг (ЮВО). За първи път в историята на ученията в тях ще бъдат представени нови образци военна техника и оръдия, намиращи се на въоръжение във ВДВ на Русия: бронирани машини БМД-4М, БТР-МДМ „Ракушка“ и противотанково оръдие 2С24 „Спрут-СД“.
В навечерието на маневрите на мястото на провеждането на ученията са Ппристигнали и около 250 белоруски десантчици и 40 единици военна техника с влаков ешелон от Витебск.
Първите многонационални тактически учения „Славянско братство“ са през 2015 година в Русия. От тогава те се провеждат по веднъж годишно по ред на територията на Русия, Беларус и Сърбия.
През 2017 година домакин е полигона „Брестский“ в Беларус, а през 2016 година те са в Сърбия, в близост до Белград.
В рамките на плана за двустранно сътрудничество между Русия и Сърбия се провеждат също съвместните летателно-тактически учения „БАРС“ и антитерористичните маневри SREM.
По-рано Москва, на безвъзмездна основа, предостави на Белград шест изтребителя МиГ-29 и отдели два милиона евро за подготовка на военни пилоти. Минск също подари на Сърбия четири самолета МиГ-29.
От 2013 година Сърбия има статут на страна-наблюдател в Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКБ) и сътрудничи с Русия и Беларус във военната сфера, което предизвика раздразнение в НАТО и САЩ.
И това при положение, че нивото на военните връзки между Белград и Северноатлантическия алианс е доста по-високо.