ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В ритъм от 24 часа, височината на кръвното налягане следва характерен профил. След събуждане силно се покачва и продължава да се вдига през цялата сутрин. Малко след обяда кръвното налягане се понижава за около час, за да започне отново да се покачва непрекъснато до вечерта. През нощта то отчетливо спада, като достига най-ниските стойности по време на сън към 2-3 часа.
Има обаче и изключения. Случва се ритъмът на кръвното налягане да е обърнат “с главата надолу” - с по-високи стойности през нощта, отколкото през деня. Подобна ненормална ритмика се проявява, без пациентът да я забелязва.
Този нарушен ритъм на кръвното налягане се наблюдава по-често в по-напреднала възраст и при пациенти с ограничена бъбречна функция, при диабетици и при вторични форми на високо кръвно налягане. Тъй като високото кръвно налягане през нощта е особено рисковано, терапията трябва да се съобрази с индивидуалния му ритъм.
Кръвното налягане значително се колебае и в зависимост от физическите дейности, но също така и от психичните и емоционалните фактори.