НЕОБЯТНИЯТ КОСМОС: Астрономи откриха огледална галактика на Млечния път
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Чудили ли сте се някога как е изглеждала нашата галактика Млечния път в ранната си история? Астрономите, използващи телескопа „Джеймс Уеб“ (JWST), откриха друга галактика, която е почти огледален образ на нашата галактика като бебе. Тя е наречена "Искрица". Това е така, защото около нея обикалят около две дузини блестящи кълбовидни купове. В нея има и няколко галактики джуджета, които са погълнати от галактиката, съобщава „Сайънс Алерт“.
Изгледът на JWST показва галактиката така, както е изглеждала, когато Вселената е била само на 4 милиарда години или около една трета от сегашната възраст на Вселената. Това предполага, че тази галактика, подобно на Млечния път, е започнала да се формира много рано в космическата история.
Ако „Искрица“ поеме по същия път на растеж като Млечния път чрез сливания и придобивания на галактики, то тя би трябвало да расте по същия начин, както Млечния път. След около 9 милиарда години тя може да заприлича много на своя близнак.
„Искрица“ се намира в посока на съзвездието Волан (в небето на южното полукълбо). Тя е на е около 9 милиарда светлинни години или няколко милиарда години след Големия взрив.
Подобно на Млечния път, „Искрица“ не е изникнала от космоса напълно оформена. И двете галактики са започнали като "свръхнасищане" на материя (като облаци от неутрален водород) в ранната Вселена. Мислете за тях като за "семена" на галактики, привлечени заедно чрез гравитационното си привличане една към друга. Кълбовидните купове са се родили в някои от тези струпвания, вероятно малко преди раждането на галактиката. Ето защо звездите в някои кълбовидни купове са по-стари от техните галактики. След това настъпва епоха на "сливания и придобивания", когато младата галактика Млечен път (а вероятно и Кълбовидната) започва да канибализира близките галактики джуджета. Това е голяма еволюционна стъпка. Възможно е поне половината от масата на собствената ни галактика да произлиза от тези сливания. С течение на времето цялата материя се е сляла в спиралния диск, където днес съществуват Слънцето и повечето други звезди.
Бъдещето на „Искрица“ в сравнение с Млечния път
Ще следва ли „Искрица“ същия еволюционен път като Млечния път? От данните на JWST изглежда, че ще бъде така. Въпреки че в момента тя е само малка част от масата на Млечния път - около 3 процента - това ще се промени, тъй като поглъща други, по-малки галактики. В крайна сметка тя ще достигне масата на Млечния път в днешната Вселена.
Това е доста вълнуващо, защото дава възможност на астрономите да разберат какво се е случило, докато нашата собствена галактика е еволюирала.
"Изглежда, че ставаме преки свидетели на сглобяването на тази галактика, докато тя натрупва своята маса - под формата на галактика джудже и няколко кълбовидни купове", казва професор Дънкан Форбс от Университета Суинбърн в Австралия.
Той изследва галактиката и нейните купове заедно с професор Аарон Романовски от Държавния университет в Сан Хосе, Калифорния.
"Развълнувани сме от тази уникална възможност да изучаваме както формирането на кълбовидни купове, така и един млад Млечен път по времето, когато Вселената е била само на 1/3 от сегашната си възраст", каза той.
Според Романовски наблюденията на „Sparkler“ с помощта на JWST могат да дадат отговор на различни въпроси за кълбовидните купове и тяхното формиране. "Произходът на кълбовидните купове е дългогодишна загадка", казва той. "Ние сме развълнувани, че JWST може да погледне назад във времето, за да ги види в тяхната младост".