НОВ СКАНДАЛ ТРЕСЕ ВОЕННОТО ВЕДОМСТВО: Министър Ненчев готви за продажба санаториум - дарение на армията от 1932 година (ДОКУМЕНТ)
Документите доказват, че имотът от 7.5 дка на брега на морето е дарен единствено и само за нуждите на войската
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Уникален протокол за дарение на терена на Военния санаториум в Поморие публикува „Флагман”. Решението на Анхиалския общински съвет за дарение на парцела на военното министерство е от извънредната сесия на 30 май 1932 година.
Документът е с особена историческа стойност, защото в него ясно е написано каква е волята на дарителя: Да се изгради почивна и лечебна база за достойните служители на българската армия. Според действащото и към момента законодателство волята на дарителя е неотменима, независимо колко години са минали.
Министерството на отбраната, със земеделеца Николай Ненчев, обаче е на път грубо да потъпче история и да направи нещо, което 86 години преди него никой друг не е посмял да стори - да извади санаториума от активите на министерството и да го подготви за приватизация.
Разбира се обвивайки всичко това в един лъскав целофан, обяснявайки, че едва ли не това се прави за доброто на санаториума.
Неадекватните действия на министъра в последните му дни го направиха персона нон грата в Поморие и накараха местните да се вдигнат на бунт срещу решението му. Надеждата на поморийци е, че служебното правителство или следващият военен министър ще отменят това решение.
„Държавата деатакува имот от публична-държавна собственост в частна държавна. Вече търговското дружество „Вита” може да се разпорежда с имота. А изрично волята на дарителя е да дарява собственост на държавата, т.е. държавата даже няма право да се разпорежда с него, а трябва да бъде публична-държавна собственост, да си бъде почивен дом на инвалидите, в случая санаториум.
А с тази промяна на статута на терена от публична в частна-държавна вече най-простичко казано утре дружеството, след като им влезе в активите, теглят един банков заем за възстановяване на сградите примерно, не могат да изплатят заема, и пред банката някой купува имота.
Всички са чисти, сделката е перфектна, само че имотът вече е в частни ръце. И в един момент волята на дарителя е нарушена, защото няма гаранция. А когато е публична-държавна собственост никой няма право да извършва разпоредителни сделки с този имот”, каза кметът на Поморие Иван Алексиев.
Общината атакува решението на Министерския съвет промяната на статута на терена в съда, тъй като към момента никоя институция не е отговорила на жалбите на градоначалника. От администрацията искат собствеността на Военния санаториум, за да не попадне в частни ръце, а да продължи да функционира, както досега и да служи на обществото, а не да се превръща в хотел.
„Затова минаваме към последно действие да атакуваме постановлението на Министерски съвет. Не ни се искаше, но трябва да пристъпим към това. Месец и половина мълчание, но щом трябва, ще го атакуваме. Днес жалбата ще бъде внесена. Основният мотив на много хора бе, че Община Поморие не е страна. Напротив. Ние атакуваме точно промяната на собствеността и нарушаване волята на дарителя, а тя е Анхиалски градски общински съвет, т.е. Община Поморие, ние сме страна по въпроса. И ще държим да не стане прехвърлянето, докато не излезе решението на Върховния административния съд”, категоричен е Иван Алексиев.
Той се притеснява и за персонала, който ще отиде на борсата след 1-ви февруари. Днес работещите във Военния санаториум имали среща с представители на КНСБ, които да им обяснят за правата им. Кметът обаче без заповед от министъра на отбраната не може да бъде допуснат до разговор с тях.
„Ако наистина искаха да запазят персонала, трябваше да се влеят във „Вита” ЕООД и на момента да стане прехвърляне на трудовите договори, а от 1-ви януари те да си станат служители на дружеството, което да им поеме заплатите, а не да ги хвърлят на борсата и да ги лъжат, че след като направят ремонта на сградите, ще ги възстановят на работа”, каза още Алексиев.