Прокуратурата се захвана с чудовищните операции в пловдивската онкология! Обръща с хастара надолу болницата
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Районна прокуратура-Пловдив се самосезира по материали в медиите, относно незаконни медицински практики – сгрешени диагнози, ненужни операции на пациенти и други в Комплексния онкологичен център в Пловдив.
По повод сигналите незабавно е разпоредена проверка за причиняване на тежка или средна телесна повреда другиму поради незнание или немарливо изпълнение на занятие или на друга правно регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност.
В най-кратки срокове ще бъдат изискани данните от медицинския одит, извършен от Министерството на здравеопазването, всички материали от излъчени телевизионни предавания и публикации в медии за пострадали лица, както и са планирани други действия с цел събиране на възможния обем от данни.
Проверката ще приключи в най-кратки срокове по закон.
"Господари на ефира" разкриха няколко случая с жени, на които са направени тежки онкологични операции, може би без нужда.
Започнала е проверка на Изпълнителната агенция "Медицински одит" на Комплексния онкологичен център в Пловдив. "Господарите" разкриха пет случая на пациентки, на които са извършени тежки операции с отстраняване на органи, за които последващи медицински становища твърдят, че са били неоснователни.
Лекари сигнализират от години за порочната практика пациенти да се подлагат на ненужни манипулации с цел усвояване на скъпо платени клинични пътеки от здравната каса.
Първият случай е на жена на 47 години с бучка в лявата гърда. В епикризата й липсват първоначални данни за злокачествен процес, но по време на операцията патоанатомът прави заключение, че има данни за карцином, и на жената се извършва радикална мастектомия. Окончателната диагноза е малигнен мезенхимен тумор.
Това е различно от диагнозата по време на самата операция, която също е за злокачествен тумор – инвазивен дуктален карцином. При направената ревизия окончателната диагноза е съвсем друга – доброкачествен фиброаденом, който в никакъв случай не изисква премахване на гърдата на пациентката. Това се потвърждава и от националния консултант от Александровска болница. Туморът е бил доброкачествен и е трябвало само него да отстранят.