BG EN

Проф. Тодор Кантарджиев с тревожни новини: Има повишаване на случаите на лайшманиоза

ГОРЕЩО
Здраве

Проф. Тодор Кантарджиев с тревожни новини: Има повишаване на случаите на лайшманиоза

21646
на 19.06.2025
Проф. Тодор Кантарджиев с тревожни новини: Има повишаване на случаите на лайшманиоза
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Лайшманиозата е паразитно заболяване с ендемичен характер. Среща се в района на Южна България поради климатичните особености и по-високата температура. Това каза епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев в ефира на Радио "Фокус“.

препоръчано

Преносители на това заболяване са флеботомусите, познати повече като папатаци – малки хапещи кръвосмучещи насекоми. Те пренасят заболяването от болни кучета на хора, обясни специалистът.

Заболяването има три клинични форми. Първата и най-честа е кожната форма. Обикновено на мястото на кръвосмучене се появява раничка, която в началото е малка, но в последствие достига до няколко сантиметра – кръгла, зле изглеждаща рана, съдържаща мъртва кожна материя, обясни проф. Кантарджиев. "Хората трябва да потърсят медицинска помощ, когато има незаздравяваща раничка. При втората клинична форма са засегнати лигавиците, а при третата – най-рядка, но и най-опасна, се засягат вътрешните органи. Това е т.нар. висцерална лайшманиоза. Винаги се засяга далака и винаги има повишена температура и увеличени лимфни възли“, допълни той.

Годишно у нас има от 10 до 20 случая на лайшманиоза. В момента се наблюдава слабо повишаване, което се дължи на климатичните особености. "Когато зимата е топла, голяма част от папатаците успяват да презимуват, докато при една студена зима с по-ниски температури и продължително застудяване обикновено броят на насекомите, които пренасят това заболяване, намалява“, поясни проф. Кантарджиев.

Превенцията срещу лайшманиозата е използване на репеленти.

Епидемиологът посочи и най-характерните за сезона инфекции. Обикновено това са бактериални инфекции, причинени от бактерии, развиващи се във водата и в храната. "На първо място това е дизентерията, свързана с кървава диария, и заболявания, които са следствие на токсикоинфекции. Това са инфекции, които се появяват, когато съхраняваме храна с животински произход неправилно, на стайна температура. След четири часа престой тя обикновено е вредна, защото останалите в много малко количество при топлинната преработка бактерии могат да се намножат и да образуват токсин. Оплакванията настъпват няколко часа след приемането на такава храна и са свързани с болки в корема, повръщане, увеличена температура и главоболие. Това са проявите на намножилите се салмонели, които са отделили токсин, или на стафилококова инфекция“, обясни проф. Кантарджиев.

И при двете инфекции е възможно да настъпи силно повръщане, силна диария и обезводняване на организма, което е особено опасно при децата. "Децата и възрастните трябва да бъдат оводнявани със солеви разтвор – вода с готварска сол, малко количество сода за хляб, малко захар и сок от портокал“, поясни епидемиологът.

Инфекциите се предават чрез немити ръце, затова високата хигиена през летните месеци е особено важна, подчерта проф. Кантарджиев.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 9 юли - Везните да очакват финансови постъпления, Козирозите от сутринта се сблъскват с трудности САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 9 юли - Везните да очакват финансови постъпления, Козирозите от сутринта се сблъскват с трудности
ПИК TV x
ГОРЕЩО В ПИК TV! Борисов: Когато ПП и ДБ говорят и ви кажат Добър ден, можете да си пуснете лампите, значи вече е тъмно (ВИДЕО/ОБНОВЕНА) ГОРЕЩО В ПИК TV! Борисов: Когато ПП и ДБ говорят и ви кажат "Добър ден", можете да си пуснете лампите, значи вече е тъмно (ВИДЕО/ОБНОВЕНА)
ново
Днес: 53
горещо
hot
най-четени новини в момента