Ресторантьори недоволстват: Отварянето на градините ни поставя в нелоялна конкуренция между самите нас
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Със заповед на министъра на здравеопазването беше разрешено на заведенията да отворят от 6 май.
Един от секторите, които бяха най-сериозно засегнати от мерките срещу разпространението на коронавируса, беше ресторантьорството.
Те обаче могат да настаняват клиенти само на открити пространства – тераси и градини.
Има и други изисквания – на маса да са до четирима души или едно семейство; масите да са на отстояние най-малко 2,5 метра; персоналът да е с маски; да се почистват и дезинфекцират повърхностите на масите и столовете след всеки посетител; да се поставят на видни места диспенсери с дезинфектант за ползване от посетителите на заведението.
"Това за нас означава намаляване на капацитета на една градина с повече от 50%", каза пред Би Ти Ви Лъчезар Захариев от Българска асоциация на заведенията. "Това се случва при градина 200 квадрата. А какво се случва при градина от 20 квадрата? Там ще се разположат максимум две маси. Как тези хора ще работят? В какви условия? Има пълна неравпоноставеност на заведенията. Нашият бранш е изключително разнообразен. И сегашните условия ни поставят в изключителна нелоялна конкуренция между самите нас", отбеляза още Захариев.
Той отбеляза, че и персоналът няма да бъде нает отново на 100%, при условие, че работи 50% от бизнеса. "Ти имаш под 50% възможност за приходи, а същевременно разходите ти по никакъв начин не могат да паднат под 80%. Има задължителни неща, които не можеш да избегнеш - наем, осигуровки на този зает персонал, стоки", заяви още ресторантьорът.


