Росен Карадимов: Не можех да повярвам, че най-свещеният суверенитет на една държава, какъвто е изборният процес, е поверен на две частни фирми
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Покрити бяха над 99,5% от секциите на страната с видеонаблюдение. Това заяви на брифинг в Министерския съвет служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, който беше определен от служебното правителство и за координатор за провелите се избори на 27 октомври. Според министър Карадимов служебното правителство е „свършило перфектно своята работа“ по организацията на видеонаблюдението в секциите.
Нещо повече – за всички проблеми, които възникнаха през последните няколко дни, свързани с жалби, оспорвания, коментари, аргументите за тях се черпят от видеонаблюдението. Това означава, че видеонаблюдението като процес, покрил над 99% от секциите, е осигурило в пълна степен честността на вота, каза министър Росен Карадимов.
Той припомни, че правителството е отговаряло за мерки, които не са пряко свързани с вота, но го осигуряват материално-технически.
По отношение на хартията за машинното гласуване Карадимов посочи, че законодателната промяна от 2022 г., която поверява хартията единствено на печатницата на Българска народна банка (БНБ), е била правилна.
Твърденията за лошо качество на хартията, доставена от печатницата на БНБ, могат да се определят по-скоро като тежки спекулации. Доказателство в тази посока е, че на този вот има дефектирали 125 машини от общо 9510. Това е 1,31%. Всички машини работят с едни и същи консумативи, една и съща хартия, за това за дефектиралите само 125 машини причината не може да се търси в качеството на хартията, заключи Карадимов.
Той посочи също, че правителството няма информация „дали е направена пълната и вярна профилактика“ на машините и принтерите, защото тази информация трябва да е в Централната избирателна комисия (ЦИК). Министър Карадимов, че старата хартия от предходните избори е била унищожена, съгласно решение на ЦИК.
От самото начало на подготовката се опитвахме да направим ясно разграничение между правомощията на изпълнителната власт и правомощията на ЦИК. Изборите се провеждат от ЦИК, тя приема всички актове, методология и контрол над процеса. Изпълнителната власт няма и не бива да има каквито и да е функции по отношение на изборния процес, тъй като това е опасно за демокрацията, посочи Карадимов.
Всяка намеса на изпълнителната власт непосредствено в изборния процес е опасна и противоречи на Конституцията. Това е било първото правило, от което сме се ръководили във всяко едно наше действие. Подпомагахме ЦИК, правихме предложения, каза още Карадимов.
Натовареният с координационни функции министър Карадимов посочи, че ако е имало нарушения, те са били свързани с дейността на секционните избирателни комисии.
Дописването на протокол, неотчитането на бюлетини в протокол или други, са дейности на секционната избирателна комисия. Изпълнителната власт няма никакви правомощия и не бива да има, към дейността на секционните избирателни комисии, каза Карадимов.
По отношение на проверката на машините преди спедицията им от склада министър Карадимов подчерта, че това е отговорност на ЦИК, а кабинетът ѝ е оказал пълна подкрепа, осигурявайки експерти от държавната администрация.
Експертите на изпълнителната власт, които бяха в помощ на ЦИК, на моменти бяха безпомощни пред своеволията на две частни фирми, посочи той.
Ще бъда малко по-директен. Като българин, виждайки кухнята на изборния процес, не можех да повярвам, че най-свещеният суверенитет на една държава, какъвто е изборният процес, е поверен на две частни фирми – едната, която съхранява машините, а другата, която осигурява работата на съответните машини“, посочи министър Карадимов.