САМО В ПИК! Георги Харизанов с тежки думи към Румен Радев - за критиките му към европредседателството, историческия абсурд президентът да е в опозиция и реакцията на Борисов
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Нов скандал е на път да избухне в политическите ни среди, след като президентът Румен Радев отправи остри критики към българското европредседателство в момент, в който министър-председателят Бойко Борисов представяше отчет в Страсбург за постигнато през последните шест месеца. Потърсихме политическият анализатор Георги Харизанов, който коментира тежките думи на държавния глава и реакцията на премиера.
Интервю на Асен РАШКОВ
- Г-н Харизанов, как ще коментирате критиките на президента Радев по повод българското европредседателство?
- Президентът Румен Радев сам се постави в ситуация да е опозиция на властта, а не да бъде власт. Това първо принизява институцията, тъй като той е избран, за да бъде власт, а не да е опозиция на властта, второ принизява цялото му говорене, тъй като хората вече очакват той да критикува правителството. Вече си изгради ролята на опозиционер и трудно може да вземе завоя и да каже каквото и да било положително, защото това ще означава за него предаване на някаква позиция, отстъпление, крачка назад и ще се окаже, че досега невинаги той е бил прав.
Очаквах Румен Радев да критикува европредседателството, но през цялото време се забавлявах с тежката липса на аргументи за тази критика.
- Неаргументирана ли беше тази критика на президента Радев?
- Нека й направим разбор в отделните сегменти. Президентът каза, че България се е фокусирала върху Западните Балкани и е забравила Западна Европа в момент, в който Бойко Борисов лично формулира политика за бежанците, която е на път да бъде приета от цяла Западна Европа. Тази политика започва да се приема дори и вътре в държави като Германия - че мигрантите са незаконно проникнали в Европа хора, че те нарушават нашите закони, че трябва да бъдат депортирани обратно там, откъдето са дошли, и че ние трябва да започнем да охраняваме нашите външни граници безмилостно и съобразно законите.
В момента, в който България формулира тази специална общоевропейска политика, която в един момент ще се окаже изключително важна за оцеляването на Европейския съюз, Румен Радев казва, че ние сме едва ли не забравили Запада и сме се фокусирали само върху Западните Балкани, което освен тежка политическа глупост, е и дълбоко невярно и той много добре го знае.
Вторият аргумент - липсвали конкретни приоритети и постижения. Един от приоритетите, който беше заложен в хода на българското европредседателство, преди то да започне и преди темата за Западните Балкани да постигне трите си исторически успеха, беше темата за кохезията. По линия на кохезията за следващия програмен период България е постигнала 9% увеличение на средствата, които ще дойдат от Европейския съюз. Тези 9% се изразяват брутно в около 1 млрд. евро. Ако това не е конкретика, не знам по стандартите на президента Радев и хората, които му пишат речите, кое е конкретика.
- Защо се стигна до това разминаване между тезите на Румен Радев и фактите, за които говорите?
- Има тежко противоречие между тезите на президента Румен Радев и фактите. Аз не казвам, че сегашното управление е съвършено. Нищо, което е създадено от човека, не е съвършено. Не казвам, че сегашното управление няма своите слабости, но начинът, по който президентът критикува и тежкото разминаване между неговите критики и фактологията, започват да правят твърде голямо впечатление и ние за първи път сме в историческия нонсенс и абсурд да имаме президент, който е в опозиция.
- С каква цел президентът отправя тези критики към европредседателството в момент, в който всички евролидери признават успеха на нашата страна?
- Нямам никаква представа. Той прилича на някаква мека форма на протестър, на човек, който критикува винаги и под всяка форма без никакво уважение към фактите и истината. Това е ролята, която той и хората от неговия екип са му избрали ,така че той все по-често ще става комичен, работейки в тази си роля.
Оставете похвалите на евролидерите. Много голяма част от тези похвали са протоколни. Много голяма част от тези похвали са по задължение, те са част от протокола и дипломацията. Аз ви казвам в конкретика - България казва, че е много важно присъединяването на Западните Балкани, много е важно тук да има мир, държавите да се разберат помежду си и да живеят в мир и добросъседство. Никой не вярваше, че преди шест месеца, никой, включително и президента Радев и хората, които му пишат речите, че първо ще има договор за добросъседство между България и Македония, второ ще има договор за добросъседство и за името между Македония и Гърция, трето, че Сърбия и Косово ще седнат в София на една маса, ще си стиснат ръцете пред камерите и за пръв път от години ще нормализират отношенията си. И четвърто, че Македония ще получи членство в НАТО и дата за стартиране на преговори за членство в Европейския съюз.
- Пренебрегна ли президентът тези успехи, които Вие споменахте?
- Никой не е вярвал преди шест месеца, че това е възможно. Аз напълно разбирам ревността и завистта на президента. Тя е напълно основателна, той има много за какво да завижда на изпълнителната власт, но това че той става все по-голям неприятел на истината и фактите, започва да прави все по-неприятно впечатление. И ще започва да прави неприятно впечатление, включително и на хората, които го подкрепят.
- Това критично говорене на Румен Радев може ли да срине имиджа му - както неговия, така и на президентската институция?
- Това задължително ще стане. Хората не са глупави. Над 80% от българските граждани одобряват начина, по който протече председателството и постигнатите резултати, така че огромна част от тези 80% ще ревизират рязко отношението си към президента. Никой не е гласувал, за да има президент протестър. Хората гласуваха, за да имат президент управник и стратег, какъвто Румен Радев очевидно не е.
- Днес премиерът Борисов представи отчета на българското председателство пред евродепутатите и като че ли неглижира думите на Румен Радев. Правилно ли постъпи министър-председателят като не коментира задълбочено критиките на държавния глава?
- Това беше правилен ход. Когато едната страна се опитва да принизи ролята на държавата, иронично това е държавният глава, човекът, който според Конституцията олицетворява българската външна политика, когато този човек злослови и принизява начина, по който България проведе председателството на Съвета на Европейския съюз, аз мисля, че на този език не трябва да се отговаря. Прав е премиерът да не желае да влиза в този разговор и е абсолютно прав да не слиза на нивото на държанието на временно изпълняващия длъжността президент на България.