САМО В ПИК! Доц. Влади Манев: Предлагам на света шанс за болните от COVID-19. Имам апаратурен подход за интензивна терапия
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Доц. Влади Манев е председател на програмен консултативен съвет по имунотерапия и имунопрофилактика на рака. Той е председател на здравна фондация „Контрол на придобитите имунни дефицити, свързани с промени в околната среда". Носител е на приза "Изобретател на 2016 година". Сега ученият предлага на света шанс за болните от COVID-19, като представя за първи път чрез ПИК апаратурен подход за интензивна терапия с филтри от активен въглен на кайсиеви черупки.
- Доц. Манев, един от сериозните проблеми при лечението на COVID-19 се оказва интензивната апаратна реанимация. Освен количествената наситеност с подобна техника, възникнаха също спорове кога тя да се включва. Какво е новото и революционно, което предлагате вие?
- На основата на описаните в литературата патогенетични феномени и отклонеиня, регистрирани с рутинни или специализирани клинико-лабораторни изследвания, може да се формулира водещият патологичен процес. Респективно да се формулира основния терапевтичен проблем.
- Какъв е той, обяснете го популярно?
- Става дума за тежка автоинтоксикация с вторично придобит Т-клетъчен имунен дефицит. Терапията с рутинни средства и методи за симптоматична терапия са инсуфициентни при тежките случаи на заразяване с COVID-19.
- Какво следва от това, какви са изводите?
- Първо, терапията на тежката автоинтоксикация при болни с коронавирус COVID-19 не съответства на някои възможности на съвременната медицина. Второ, необходим е интердисциплинарен подход с приложение опита в клиничната токсикология, клинична имунология, нефрология, интензивна терапия и реанимация и други медицински области и специалности. Трето, необходимо е внедряване на комплексен апаратурен подход за интензивна детоксикация.
- Какво е необходимо, за да се случи това, нужно ли е специално отношение към всеки конктетен случай - дори до степен да се решава кой да остане включен на апарат и кой - не?
- За осъщесвяване на алтернативна интензивна терапия при тежко болните с COVID-19 е необходимо да има интердисциплинарен подход с мултидисциплинарен медицински съвет. Това е първото необходимо условие, за да може да става обсъждане на всеки тежък случай и вземане подходящото персонализирано решение за терапия. Нужно е въвеждане на комплексен апаратурен подход в специализирана структура за интензивна терапия.
- Това вероятно трябва да го обосновете?
- Обосновава се необходимостта от използване на съвременни апаратурни методи и средства за екстракорпорална детоксикация и селективна пурификация за интензивна терапия за отстраняване на токсични комплекси, ендогенни и екзогенни токсични нокси, вируси и др. Въвеждането им в практиката преминава през апробиране и внедряване на представената и аргументирана терапевтична схема за „Интензивна апаратурна тристепенна детоксикация с пурификация на тежко болни” с коронавирусна инфекция”.
- Може ли да го обясните в някаква степен по-разбираемо и свързано ли е това с някаква етапност?
- Става въпрос за включване на три възможни етапа според клиничните показания. Схемата за апробиране и внедряване на етапната апаратурна детоксикация с пурификация на тежко включва провеждане на обща екстракорпорална детоксикация с пурификация на кръвта от някои токсини, новия коронавирус и други чрез специализирана апаратура за екстракопорална карбосорбция.
- Това ли е новото?
- Методът е рутинен в клиниките по клинична токсикология. Представлява съвременна апаратура с перисталтична помпа, която прокарва веноизната кръв на интоксикирания през специална индивидуална заменяема шпула, съдържаща активен въглен от кайсиеви черупки. Наскоро бе съобщено, че активният въглен може да се използва за задържане на частици с големината на новия вирус COVID-19. Официално съобщене от БАН е от 20 март. При това екстракорпорална детоксикация е с центрофужна плазмафереза. Провежда се двукратно през два дни, като се елиминира по един литър плазма при всяка процедура и се провежда плазмозаместване с 500 мл физиологични разтвори и 500 мл съвместима плазма от здрави донори, преболедуали от инфекцията.
- Задължително ли е съвместяване на отделните апаратурни методи?
- Описаните първи два апаратурни метода за екстракорпорална детоксикация е възможно всеки поотделно или в съчетание да са напълно достатъчни за овладяване на кризисното шоковото състояине.
- А какво се случва при връхлитането на т.нар. цитотоксичната буря?
- При клинична необходимост от продължаване пурификационната терапия за преодлоляване на цитотоксичната буря може да се провежда селективна хемабсорбция с ползване на специални за целта индивидуалин фирмени шпули (западно производство) и съответната апаратура за селективна хемабсорбция с пурификация на кръвта от хемокини, цитокини, лимфокини и други високо токсични метаболитни продукти.
- От какво всъщност умират пациентите, наистина ли са толкова неспасяеми?
- Данните показват, че токсичните ендогенни фактори при настъпващата тежка автоинтоксикация при болните с инфекция с COVID-19 е сред водещите причини за отключване на високорискови патогенетични процеси, често несъвместими с живота. Тяхното елиминиране от организма е невъзможно със станадартните методи за венозни инфузии с физиологични разтвори и други стандартни методи за интензивна терапия при тежко болните.
- Вие какво предлагате?
- Представените аргументи и съображения са достатъчно основание да се апробира и въведе като неотложна необходимост в клиничната практика интензивна терапия с апаратурна детоксикация и селективна хемабсорбция при лечението на тежко болни, заразеин с COVID-19. Целта е да се постави под контрол и стабилизира състоянието в най-рисковия период. Въвеждането на интензивна апаратурна дву- или тристепенна детоксикация със селектнивна пурификация при тежко болинте с няма алтернатива и след откриване на специфично лекарство за COVID-19. Последователността на изписване на методите, нито броят на използването им е задължително. Това зависи от персоналното решеине на мултидисциплинарния експертен съвет.
- Какви са очакванията ви, ако вашата идея се реализира на практика?
- Ако иновативиият подход бъде въведен за първи път в света, се очаква той да се превърне в задължиелен елемент в съвременното лечение на тежко болните, включително и при други, различни от изброените патологии. Това, разбира се, не е специфично противовирусно лечение срещу COVID-19, а е метод, предназначен да се преодолее кризисният животозастрашаващ период за тежко болните особено между 7-я и 14-я до 21-я ден. След този период титърът на блокиращите антитела от ИгГ тип ще се повиши в значитнелна степен, за да може да поемат защитата на организма. Това може да се случи при уловие, че се провеждат адекватни имунотерапевтични мероприятия за коригиране на вторично придобития Т-клетъчен имунен дефицит. В протвен случай титърът на защитните т.нар. блокиращи антитела срещу вируса няма да е ефективен и има висок риск за рецидив на болеста или нова заразяване. Това е причината, поради която се проверяват 91 случая на излекувани от COVID-19 с нов рецидив на болестат или поради ново заразяване.
- Разбирам, че сте силно ентусиазиран, ще ви чуят ли?
- При внедряване иновативния комплексен апаратурен подход за интензивна терапия ще има с какво да се противопостави човечеството срещу COVID-19, за да има повече шанс за живот за тежко болните, а фаталният край да стане изключение.
- Началникът на Националния оперативния щаб генерал майор проф. Венцислав Мутафчийски заяви преди дни, че „най-тежката рискова група при това инфекциозно заболяване са онкоболните”. Какво е вашето обяснение, защо е така?
- Тези болни наброяват по статистика около 350 000. Регистрираният от нас световен приоритет преди години за иновативен апаратурен подход за екстракорпорална детоксикация и комплекс от патентовани средства за възстановяване на онкоболни е показан и се очаква при внедряване да даде шанс за живот и на заразените тежко болни с COVID-19. Сега е нужно без загуба на време да се покаже, че комплексът, адаптиран към настоящата схема, би бил полезен при болните с COVID-19. Така ще може да стане реалност разкриването на предлагания от нас от години Национален институт за имунопрофилактика, имунотерпия и възстановяване на онкоболни. Той ще бъде полезен не само за онкоболните, но и за заразените с COVID-19. В тази връзка е обявена петиция, която може да бъде видяна на адрес: https://www.peticiq.com/243314.