САМО В ПИК! Д-р Цветан Райчинов: Вирусът може да се пребори само с имунизация. Най-вероятно ще се наложи още няколко години поне веднъж ежегодно да се ваксинираме
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Година след началото на ковид пандемията ситуацията у нас и по света продължава да бъде тревожна. Притеснителни са завишаването на броя на заболелите, устойчивият процент на смъртните случаи, мутациите на COVID-19. Имунизационният процес бе силно повлиян от спирането на ваксинацията с "Астра Зенека".
За коментар на случващото се потърсихме д-р Цветан Райчинов. Ето какво мнение изрази пред ПИК бившият шеф на Българския лекарски съюз:
- Д-р Райчинов, бихте ли коментирали настоящата ковид ситуация - дали сте предполагал, че ще има отново такова нарастване на заболелите, на смъртните случаи?
- Очакваше се с новите варианти на вируса - най-различни, да не ги изреждам, те са доста по заразни. Лошото е, че засягат и млади хора. Така че не мисля, че някой е очаквал, че няма да се случи.
- Въпреки старта на ваксинацията?
- Твърде бавно. Ваксинацията очевидно върви твърде бавно. С проблемите на производствените мощности на фирмите, проблемите с някои ваксини напоследък. Аз мисля, че надали повече от 4-5% от населението е имунизирано. Така че по-скоро по-голям е броят на преболедувалите, отколкото ваксинираните.
- А какво показва вашият личен опит? Има ли повишаване на интереса към ваксинацията или скептицизмът все още води?
- Определено имаше и то доста засилен интерес към ваксинацията. Сега с тези проблеми ми е трудно да кажа. като че би има известен отлив. Не знам, може би държавата трябва да се пренасочи към ваксини, които досега не са дали такива проблеми или най-малкото няма подозрение за някакви проблеми. Да се потърси възможност за по-голямо количество от тези ваксини, тъй като мисля, че към тях интересът не само че не е намалял, но се е и засилил.
- Логично е хората да се отдръпнат след информации за негативни реакции и смъртни случаи.
- Да, доста страни вече, на всичкото отгоре са еднотипни случаите. Което наистина води до логичния извод, че някакъв проблем има. Какъв е точно, не съм специалист, не мога да кажа, но явно има. Иначе щяха да са различни случаите.
- Смятате ли, че мерките, които в момента са наложени, са достатъчни, за да овладеем нарастването на заразата?
- Основните мерки, поне според мен, са маските и спазването на дистанцията. Разбира се, и дезинфекцията. Тези три неща са основни. Всички останали мерки, пък и като чета по света - нито затварянето, нито локдауните, нито полицейският час, не виждам някакви съществени различия в отделните страни или рязко падане на случаите. Като че ли в момента навсякъде нарастват. Изключвам Китай, защото пък там никой не знае какво точно става.
- И все пак, за да се случат нещата, е нужно и спазване на трите базисни мерки, и стратегическа антикризисна политика, и успешна ваксинационна кампания.
- И това е вярно, разбира се, не че съм толкова навътре и в икономиката, и във финансите, но те са задължителни в тази ситуация. Просто няма нищо по-важно от хората и от тяхното оцеляване, не само физическо.
- Оказа се, че този вирус е не само много упорит, но и "хитър" и с новите му видоизменения - и много адаптивен. Смятате ли, че ще има нови мутации?
- Ние не бива да му приписваме някакви съзнателни качества. Той си е вирус. Просто наистина е твърде бързо приспособим - като природен феномен, ако е природен. Защото и това никой като че ли не е казал категорично. Така че не бива да му приписваме някакви качества, като че ли е мислещо и разсъждаващо същество. Но наистина е проблем и то голям. Единственият начин за справяне с това са новите технологии, достатъчно мощности и бързо адаптиране на ваксините към отделните видове. Най-вероятно ще се наложи още няколко години поне веднъж ежегодно да се имунизираме.
- Оптимист ли сте? Ще се справим ли?
- Аз винаги казвам, съдейки по човешката история: "И това ще мине". Рано или късно ще мине. Въпросът е, че не се знае кога и какво ще коства. Иначе няма начин, нищо не е вечно в природата.