СХЕМАТА ЛЪСНА! Обявиха бившата фирма на Асен Василев, продала палата на "Чаталджа", в неплатежоспособност
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Софийският градски съд обяви в неплатежоспособност фирмата „СТВ Консълтинг“ и започна производство по несъстоятелност. Компанията е бивша собственост на съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Асен Василев.
Информацията за решението бе разпространена през фейсбук от сайта "Бърд".
Решението на съда идва заради невъзможност фирмата да плати задълженията си към американеца Себастиан Бретшнайдер.
В началото на 2024 година компанията „СТВ Консълтинг“ и депутатът от ПП Даниел Лорер продадоха луксозна многоетажна сграда на столичната улица „Чаталджа“ на Станислава Арнаудова, известна като „кралицата на винетките“, само срещу 3 млн. лв. А сградата, в която беше и централата на „Продължаваме промяната“, е купена преди това от Асен Василев. И е ремонтирана с кредит за 1 млн. евро.
Припомняме, че още при продажбата се появиха съмнения, че това е схема заради дълг на фирмата на Василев към американеца Себастиан Бретшнайдер и иск от негова страна за 5 млн. лв.
„Не съм живял на този адрес. Това е фалшива новина. От 2021 г. не съм собственик на тази фирма, продадена е къщата през брокер“, заяви по повод сделката Асен Василев, който тогава заемаше поста министър на финансите в правителството на Николай Денков.
Василев наистина продава фирмата, преди да влезе в политиката срещу сумата от 99 лв.
„Категорично няма никакъв повод за помисли, че има каквато и да било политическа облага след продажбата на имота ми на ул. „Чаталджа“, защото купувачът на къщата продава винетки. Изборът на купувача беше от самия него. Лично аз обаче не бях сигурен дали искам да продавам, защото това е един нов дом, в който се бяхме нанесли сравнително скоро“, бе коментарът на Даниел Лорер.
Задълженията на фирмата към Бретшнайдер обаче са от 2017 година, когато Асен Василев е бил собственик, става ясно от решението на съда. Тогава фирмата взема от американеца над 3 млн. долара кредит. Втори револвиращ кредит за 1 млн. долара е взет от фирмата на Василев и през 2019 г. А срещу заема е бил ипотекиран именно имотът на „Чаталджа“, който е продаден, докато е бил ипотекиран и така е нарушен договорът.
Вижте решението на съда ТУК!