ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Учени са възпроизвели нагънатата форма на човешкия мозък, използвайки семпъл модел от гел с два слоя, пише Би Би Си.
Изследователите са направили твърд модел на ембрионален мозък - гладък и все още ненагънат, и са го покрили с втори пласт, който се разширява при потапяне в разтвор. Разширяването е произвело мрежа от бразди, която удивително прилича на формите на истински човешки мозък. Това предполага, че мозъчните гънки може са резултат от физични процеси. Външната част на органа расте по-бързо от вътрешната и се нагъва.
Този прост механизъм е едно от няколкото възможни обяснения за отличителните извивки на най-външната покривка от клетки, наречена мозъчна кора. Други предположения са, че разширяването и свиването на различни части от слоя се предизвикват от биохимични сигнали или че гънките се появяват заради силните връзки между определени мозъчни области.
“Съществуват няколко хипотези, но предизвикателството е, че е трудно да се тестват експериментално,” казва Туомас Талинен от Университета в Ювяскюля, Финландия, един от авторите на изследването, публикувано в журнала Nature. “Смятам, че е забележително, че пресъздадохме процеса на нагъване, използвайки доста семпъл физичен модел,” отбелязва ученият.
Хората са сред малкото животни, заедно с китовете, прасетата и някои други примати, които притежават тези емблематични вълнообразни форми. При други създания, както и в ранните фази на развитието мозъчната кора е гладка. Моделът, създаден по време на проучването е базиран на ядрено-магнитен резонанс на 22-седмичен ембрион - етапът, точно преди появата на гънки.