Франция праща полицейски подкрепления в колонията си Нова Каледония заради безредиците
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Франция изпрати допълнителни подразделения на полицията за справяне с безредиците на тихоокеанския остров Нова Каледония, но остави отворена вратата за договаряне на споразумение с двете основни политически групировки в отвъдморската територия, тези на привържениците и противниците на независимостта, предадоха Ройтерс и БТА.
Снощи участници в безредици опожариха автомобили и десетки търговски обекти, влязоха в сблъсъци с органите на реда и издигнаха барикади в знак на протест срещу намеренията да се даде право на повече хора от френски произход да участват в изборите в отвъдморското владение на Франция. Противниците на тази мярка са представители на местното коренно население, канаките.
За днес беше предвидено Националното събрание в Париж да се произнесе по предложените промени, които ще позволят на френски жители, живели поне десет години в Нова Каледония, да могат да гласуват на избори за органите на регионално самоуправление на острова - ход, който според лидерите на местната общност ще намали електоралната тежест на канакското население, а според властите е необходим за осигуряването на демократичен характер на изборите и равно политическо представителство за всички.
"Улиците пламнаха, имаше безредици, беше доста страшно", каза пред новозеландската телевизия Майк Лайтфут, турист от Нова Зеландия.
Въпреки въведения полицейски час безредиците продължиха и във вечерните часове на днешния ден на острова, който е отдалечен на 20 000 км от френската метрополия, съобщи местната телевизия " Ен Се Ла премиер".
Островната столица Нумеа беше покрита от гъст дим от пожарите, посочи медията и добави, че е бил подпален местен спортен обект. Съобщава се и за бунт в един от затворите.
Нова Каледония е една от петте отвъдморски територии на Франция. Островът е на трето място в света по добив на никел и заема централно място в стратегията на френския президент Еманюел Макрон за повишаване на влиянието на Париж в Тихоокеанския регион.
Премиерът Габриел Атал заяви, че гласуването в Националното събрание трябва да се състои, както е планирано, но потвърди, че Макрон не бърза да насрочва извънредно съвместно заседание на двете камари на френския парламент по въпроса. Свикването му се изисква по закон при утвърждаването на подобни промени в устройството на отвъдморските територии.
Вместо това той е решил да покани в Париж представители на местното население - както от лагера на привържениците, така и от този на противниците на независимостта на Нова Каледония - за разговори за бъдещия статут на отвъдморската територия с оглед на тлеещото от десетилетия напрежение около ролята на Франция в управлението на острова.
"Можем да намерим решение единствено и само чрез преговори", каза Атал пред депутатите в Париж. "Искаме само да постигнем цялостно политическо споразумение с тези, които са за и против независимостта."
Той обаче не разкри подробности как вижда параметрите на подобна договорка.
На митинг в Париж привърженици на независимостта на Нова Каледония споделиха, че законопроектът трябва да бъде оттеглен.
"Ако днес има насилие в Нова Каледония, то е в отговор на насилието, на което сме подложени, откакто сме колонизирани", каза пред Ройтерс Даниел Уеа, 43-годишен младежки лидер от канакската общност. По думите му ако промените бъдат приети, канаките ще се превърнат в маргинализирана група от населението на собствения си остров.