ЦИК пусна обществена поръчка за компютърна обработка на данните от вота на 11 юли
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
С решение номер 288-НС Централната избирателна комисия откри процедура за възлагане на обществена поръчка чрез договаряне без предварително обявление за компютърната обработка на данните в РИК и в ЦИК от гласуването и издаването на Бюлетин на ЦИК с технически носител за резултатите от изборите за народни представители на 11 юли 2021 г.
Решението е публикувано на страницата на ЦИК и в сайта на БТА. Прогнозната стойност на обществена поръчка е в размер на 3 242 000 лева без ДДС.
С решение 284-НС ЦИК прави допълнение на приложението към Решение номер 20-НС от 16 май за изисквания към организацията и технологията на компютърната обработка на данните от гласуването и издаването на Бюлетин на ЦИК за резултатите, включително от машинното гласуване, от изборите за народни представители на 11 юли 2021 г. Решението е публикувано на страницата на ЦИК и в сайта на БТА.
Записващото техническо устройство (ЗТУ), предоставено от СИК, се изчита (ако е налично и формално коректно/подписано) за информация и последваща проверка в Районната избирателна комисия. Данните в базата ще бъдат въз основа на приетите записи (Приложение номер 96-НС-м от изборните книжа).
В случай че ЗТУ не е предоставено в РИК, секционната избирателна комисия заедно с районната избирателна комисия извършват преброяване на контролните разписки и попълват протокол.
В случай, че представеното ЗТУ не се чете/не се верифицира/не е по валиден формат на данните, представителите на СИК преброяват заедно с представители на РИК контролните разписки от съответната машина и попълват за нея протокол. Този протокол се подписва от представителите на СИК и представителите на РИК, които са извършили преброяването.
При наличие на неудовлетворени контроли на данните от секционния протокол представители на СИК и РИК изясняват причините за това. РИК взема решение по приемането на протокола и разписката. Ако има решение за поправки на данни от протокола, данните се въвеждат отново от оператор, издава се нова разписка с нов уникален номер, а предишната се заличава, като записът за нея не се изтрива, но остава със забележка "заличена".