BG EN

Чарлз Трети и Камила са на двудневно посещение в Канада

ГОРЕЩО
Америка

Чарлз Трети и Камила са на двудневно посещение в Канада

9836
на 26.05.2025
Чарлз Трети и Камила са на двудневно посещение в Канада
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Британският крал Чарлз Трети съпругата му Камила се отправят на двудневно посещение в Канада, по време на което монархът ще открие новата сесия на канадския парламент на фона на претенциите на Доналд Тръмп да направи Канада 51-ви американски щат. 

препоръчано

Последният път, когато монарх откри заседание на парламента, беше през 1977 година, когато кралица Елизабет II посети страната като част от обиколката си по случай сребърния си юбилей. 

Във вторник крал Чарлз III ще стане едва вторият монарх в историята на Канада, който ще участва в историческия ритуал. От орехов трон, украсен със златни кленови листа, Чарлз, който е държавен глава на Канада, ще произнесе тронната реч. 

Неговото присъствие, по покана на канадския премиер Марк Карни, се възприема като изпращане на фино послание за съпротива към “съседа“ Доналд Тръмп, който иначе изпитва привързаност към британското кралско семейство. По-рано Тръмп говори за заличаване на "произволната" граница между САЩ и Канада и превръщането на Канада в 51-ви щат и се обърна лично към Карни с думите: "Никога не казвай никога", когато новоизбраният канадски премиер му каза за пореден път, че "страната не е за продажба". 

Канадският посланик в Лондон Ралф Гудейл заяви в навечерието на посещението на кралската двойка, че двудневната визита има за цел да подчертае суверенитета на Канада. Бъкингамският дворец разпространи архивни снимки от първото посещение на Чарлз в Канада през 1970 година, когато е бил на 21 години. Тогава принц Чарлз е съпровождал своята майка Елизабет Втора.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата юнска събота: Сексът е важен за Телеца и за жените Овни и Рак, Скорпионът и Рибите търсят ново начало САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата юнска събота: Сексът е важен за Телеца и за жените Овни и Рак, Скорпионът и Рибите търсят ново начало
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с прогноза пред ПИК TV: Леко захлаждане и тропични нощи, но лятото си остава топло Проф. Георги Рачев с прогноза пред ПИК TV: Леко захлаждане и тропични нощи, но лятото си остава топло
ново
Днес: 92
горещо
hot
най-четени новини в момента