Евгения Харитонова притиска ВЕИ-тата, заканва се да ги замени с ВЕЦ-ове и централи на биомаса
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Цената на електрическата енергия е по-висока, отколкото трябва да бъде, но ако падне, трябва да се увеличи цената на парното. Независимо от формулите, такава е връзката. Това каза пред журналисти председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Евгения Харитонова.
По този начин тя потвърди позицията на бившия служебен министър Асен Василев (вижте под този материал в "Още по темата"), че цената на парното само на „Топлофикация София“ може да се повиши с до 10%, ако неефективните когенерационни мощности (за комбинирано производство на парно и ток) бъдат извадени от микса за цената на електроенергия.
Евгения Харитонова поясни, че тези формули за изчисляване на цените се изготвят от Министерството на икономиката и енергетиката - последно са правени от служебния министър. „За да се сключват индивидуални договори между потребителите и топлофикациите, трябва да се промени Законът за етажната собственост. Тези индивидуални договори малко или повече отиват и към този закон“, каза още Евгения Харитонова.
Относно становището на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за накърняването на правата на потребителите на топлинни услуги, тя каза, че това касаело Наредбата за топлоснабдяване, която е от компетенциите на ведомството на Драгомир Стойнев. „Всички говорим, че искаме пазар, свободен избор. Вярно е, че има някои услуги, които имат малко или повече монополен характер”, каза Евгения Харитонова и помоли въпросите за становището на КЗК да бъдат зададени към енергийното министерство.
Тя поясни още, че промяната на регулаторния период важи само за цената на електрическата енергия, но това „не се отнася за другите енергийни източници“. „Специално за топлофикациите се опитваме да променим категорично модела на ценообразуване, защото се оказва, че по този начин, по който нещата са сега, не се отразява драстичното изменение на регулирания пазар“, каза Евегния Харитонова.
Според нея промените на регулирания пазар, от който всъщност се закупува електроенергията за крайните битови потребители, налагало „да се правят сметки“ и за свободния пазар. „Реално от 1 юни това, което е присъединено на средно напрежение (нови възобновяеми енергийни източници – ВЕИ – бел. авт.), трябва да излезе на пазара. Търговците ще трябва да се конкурират с по-ниска енергия. Не виждам как крайните снабдители ще заплашат, образно казано, техния бизнес”, каза още Харитонова.
Тя също така поясни, че цената на слънчевите панели за фотоволтаичните централи (слънчевите електтроцентрали) ще продължи да пада: „Драстично падна цената на панелите“.
Евгения Харитонова посни, че в ЕС това се случва заради по-евтините китайски слънчеви панели за подобни централи. „В Европа отчитат с влизането на китайските панели драстично падане на цените", допълни тя. Цените на фотоволтаиците ще бъдат намалени от 1 юли. Това ще се отнася за цените в бъдеще, в следващия период“, каза председателят на енергийния регулатор.
Според нея предложението на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) е в няколко района да се даде възможност за изграждане на водни електроцентрали (ВЕЦ-ове) и електроцентрали на биомаса – най-вероятно заради по-евтиния ток като себестойност от тях. „Но за вятърни и слънчеви централи няма да има свободни мощности в цяла България“, отсече Евгения Харитонова.