ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Ето защо Радев не бърза с връчването на първия мандат
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Президентът бави даването на първия проучвателен мандат на ГЕРБ-СДС, защото чака решението на Конституционния съд дали той ще назначава служебния кабинет или ще продължи избора на премиер от “домовата книга” - с надежда да си върне старите правомощия. Това е най-често срещаното обяснение за отлагането. Дали е така? Соня Колтуклиева разговаря с бивши и настоящи конституционни съдии и с консултанти на Съда.
Определението за допустимост на искането на президента е от 19 декември 2024 година. Срокът за становища е един месец, но заради коледните и новогодишни ваканции, той няма да бъде спазен. Изглежда най-вероятно до 25 януари да се представят становищата на експертите, ангажирани от Конституционния съд; поканените да дадат писмено експертното си мнение са доста.
След това срокът на представяне на доклада и проекта за решение на КС зависи от готовността на докладчика - съдия Борислав Белазелков.
Очакването е, че в края на март или началото на април - най-рано! - докладчикът ще предостави на колегите си проект за решение. Трябва да се им предвид, че той подписа с “особено мнение” решението на КС за допустимост на президентското искане.
ПИК припомня, че на 20 ноември президентът за втори път сезира КС за промените в основния закон, свързани с назначаването на служебен кабинет. За първи път президентът Радев сезира КС за промените в началото на 2024 г., без да оспорва частта за съдебната реформа. Въпреки това КС отмени именно текстовете, свързани с нея, и остави промените, които ограничиха правомощията на президента сам да назначава служебен кабинет.
Второто му искане до КС беше изпратено по-малко от три седмици, след като назначи нови двама конституционни съдии от своята квота.
За взимане на решение е необходимо мнозинство от поне 7 гласа.
Така че, забавянето на връчването на първия мандат може да има едно основание - да се даде възможност на депутатите да гласуват промените в Закона за съдебната власт, за да се възпрепятства избирането на Борислав Сарафов за главен прокурор. Но и това, според топ-юристи, е невъзможно. Парламентарните процедури практически ще отнемат над два месеца, а президентът не може да забави толкова дълго (не)подписването на указа.