ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
10 кандидати се борят за съдийското място в Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Те са допуснати до публично събеседване, след като са положили успешно тестовете за владеене на основните езици. В тази връзка, освен на родния български, към тях ще има и въпроси на френски и английски, съобщи БГНЕС.
Съдия Галина Захарова от Върховния касационен съд (ВКС) представи състава на комисията, която изслушва кандидатите в конферентната зала на Съдебната палата: Красимир Кънев, председател на Български хелзинкски комитет, адвокат Ина Лулчева, съдия Мария Митева, доц. д-р Светла Маргаритова, председател на УС на Фондация „Български адвокати по правата на човека" и проф. Мариана Карагьозова-Финкова дългогодишен ръководител на Катедра „Конституионно право" към СУ и експерти.
Изслушването се провежда на две сесии - сутрешна и следобедна. В първата сесия ще се представят шестима кандидати - Искра Александрова, Илияна Балтова, Георги Леков, Йонко Грозев, Виктор Соловейчик и Ангел Анастасов.
За следобедната сесия, която ще започне в 13.00 ч., ще бъдат изслушани останалите четирима кандидати - Катерина Йочева, Николай Енчев, Пламен Борисов и Таня Христова.
Всеки от кандидатите трябва да представи систематизирано професионалния си опит, след което към него ще бъдат отправяни допълнителни въпроси.
Процедурата по изслушване стартира с кандидата Ангел Анастасов. Юристът се похвали с 34-годишен стаж. Съдията по принцип трябва да знае поне 3 неща, смята Анастасов. Първо - да познава правото, второ - да тълкува правото и фактите. Трето, което дава основание за различни мнения - да създава правото. Анастасов е на мнение, че именно ЕСПЧ създава правото.
„Въпреки че ЕСПЧ работи по една конвенция (б. р. Европейска конвенция за правата на човека), той трябва да се абстрахира от това да дава съвети на съдилищата какво да правят", категоричен е Анастасов.
Причината е, че основният принцип на Европейската конвенция по правата на човека е, че националните съдилища са първостепенните органи за решаване на проблемите. ЕСПЧ решава делата, когато се касае за нарушаване на правата, записани в конвенцията. Според Анастасов, очевидно е, че 47-те държави в Европа, принадлежащи към едно семейство, се различават по политическо и икономическо развитие, а също и по отношение на правните си системи.
Анастасов представи виждането си относно ролята на националния съдия. По думите му, той трябва да познава Европейската конвенция за правата на човека. „Това поставя въпроса за ефективността на конвенцията и тя е в тясна връзка с изпълнението на решенията на Европейския съд", смята кандидатът и допълни, че има много решения, които не се изпълняват или се изпълняват лошо. Ефективността на Европейския съд, посочи той, има връзка с националните съдилища.