ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Горски плодове, като къпини, боровинки и ягоди, съдържат много полифеноли - съединения, които помагат на мозъка да извършва важни поддържащи функции, съобщава БТА, позовавайки се на вестник „Дейли Tелеграф”.
Плодовете с тъмнооранжеви, червени и сини пигменти могат дори да обърнат процеса на загуба на умствените способности, твърдят американски учени, позовавайки се на резултатите от двумесечно лабораторно изследване с плъхове, получавали много такава храна. Освен в плодовете полифеноли има в някои зеленчуци и ядки с антиоксидантно и противовъзпалително действие, които съхраняват умствените способности по-дълго време.
Как действат полифенолите от горските плодове? Те стимулират клетките, наречени микроглии, да почистят токсичните протеини, свързани с отслабването на паметта и други симптоми, намаляващи функциите на мозъка. С остаряването микроглиите се справят все по-зле със задачите си и се натрупват отпадъци. Полифенолите им помагат да се справят по-добре, обяснява ръководителят на изследването Шибу Пулоуз.
Тук трябва да добавим, че според редица изследвания на български учени споменатите плодове, дори когато са култивирани, притежават същите лечебни вещества, макар и в по-малки концентрации. Затова трябва да се отглеждат във всеки двор и градина.