Диана Дамянова посочи защо е почти невъзможно тази година да се сменят членовете на ВСС
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Ще видим ли нов ВСС /висш съдебен съвет/ през 2025 година. Този въпрос разисква бившата пиарка на ПП Диана Дамянова.
И отговаря: Да, ама по-скоро-не. Или за да видим ще се наложи депутатството да поработи, /което не му е много типично/ и то да поработи с ум и разум, /което пък съвсем не му е типично/.
Мисля, че има обществено съгласие по въпроса, че не бива хора с изтекъл мандат /такива са на практика всички във ВСС/ да избират тримата големи в съдебната система. Защото, каквото и да се казва, там е заровено кучето, а съдебната система на България не „предоставя” на гражданите си онова1 за което е призвана – справедливост за всички. И проблемите са както законодателни, така и кадрови. Имаме факт. 22 от членовете /ако не се лъжа/ на ВСС са с изтекли мандати и това харесва ли ни или не, води до съмнения в моралното /законово имат/ право на тези хора да избират други хора с дълги мандати.
Обществено съгласие – добре.
Но какво предстои.
Предстои негово величество Парламентът да си избере нови представители във ВСС. Нещо, което последните 4-5 парламента не успяха да направят, въпреки че този на „сглобката” си имаше напълно достатъчните 160 души мнозинство за да го направи. Но, въпросът дали да дадем квота на Пеевски, сякаш доведе до изгърмяване на сглобката и всъщност доведе до това да останат несменени хората с изтекъл мандата, за които същите хора от сглобката твърдят, че са изцяло на Пеевски. Налудничаво ли ви звучи.
Та сега, след промените в конституцията ще трябва да се съберат отново /откъде/ 160 гласа за да бъдат избрани нови представители във ВСС. Ако новата сглобка стане, то ще са необходими още около 30-40 гласа за да се осъществи това и то при положение, че ППДБ гласуват единно. Значи- ще трябва или някое дпс или някое, недай си боже, възраждане. Ей богу, как се постига това ,на мен не ми е никак ясно и ми се струва напълно невъзможно.
Но, нека видим нататък.
Трябва също така да бъдат избрани и хората от професионалната квота. Такъв избор беше направен по електронен път /не може да не помните обвинението, че от един ай-пи адрес са гласували десетки, дори стотици хора/ и в последствие беше отменено именно от парламента.
Сега, за да се проведе такъв избор или трябва да се отиде на нова обществена поръчка за електронно гласуване /един вид почакайте още две години/ или да се отиде на това, което в момента е предвидено от НВ законодателя.
Внимавайте, тук става интересно. НВ законодателя е предвидил хартиено гласуване в 5 /повтарям пет/ урни за 2 500-те приблизително съдии за избор на съдийската квота. Това на практика означава урни в 5-те най големи града, а бедният съдия от Видин или Свищов, или Харманли или Царево ще „изтичка” до големия град за да пусне бюлетина. Няма да коментирам колко това е вероятно и до какво истинско представителство ще доведе.
Разбира се, НВ законодателят може да промени тази цифра от 5 /повтарям пет/ избирателни урни, ама той – НВ законодателят е толкова зает, че едва ли ще се занимава с някакви дребнавости, като например как да се проведе истински демократичен избор от съдийската квота.
Но тук проблемът не свършва, направо от тук започва.
Първо – този избор подлежи на съдебен контрол. Ерго – хайде сега едни минимум 6 месеца, ако изборът е осъществен.
И сега – черешката на тортата – членовете на ВСС /по закон/ встъпват във власт ЕДНОВРЕМЕННО
Т.е. дори някой от споменатите по-горе да прояви гениалност и да успее да проведе избор, то този избор ще чака другия избор.
Разбира се , всичко това може да бъде променено, а изборът да бъде направен възможен,но….. се иска това да направи НВ законодателят.
Да, да, този същият законодател, дето ще трябва да приеме бюджет /ако намери за необходимо/ и който използва всяка възможност за крясъци и неприлично поведение от парламентарната трибуна. И чиято професионална квалификация меко казано не е безупречна.
Същият този законодател, който е направил 186 поправки по приети през последните 5 години закони, като някой от поправките са по 6-7 на един закон. Същият този законодател , който…… ит.н. и т.н.
Та, затова ми се струва, че да говорим за смяна на ВСС през настоящата година е по-скоро наивен
оптимизъм, отколкото магически реализъм.
Но той затова е реализъм, магическият реализъм, щото някога нещата от него се случват.