ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Трети ден държавата се тресе след разкритията на ПИК, че зад новия купувач на ЧЕЗ "Еврохолд" наднича сянката на Цветан Цветанов (Вижте в ОЩЕ ПО ТЕМАТА).
"Това е втората Гинка", категорични са от БСП и ДПС.
ГЕРБ засега мълчи. Чака се окончателното решение на двата регулатора - КЗК и КЕВР. Междувременно Йордан Цонев от ДПС призова за намеса на ДАНС и намекна за "тежка корупционна тишина".
Публична тайна е, че председателят на Надзорния съвет на "Еврохолд" Асен Христов от години е близък с бившия втори в ГЕРБ Цветан Цветанов. Дружбата им идва от леката атлетика - и двамата са се състезавали активно в този спорт. Снимки, публикувани в ПИК, показват как Христов и Цветанов тичат рамо до рамо по време на маратонски бягания.
Практиката сочи, че Цветанов обича да "калява" приятелствата си по време на джогинг. Така е било и с Веселин Маринов, и с някогашния всесилен шеф на ГДБОП Станимир Флоров.
В бизнеса отдавна се говори под сурдинка, че "Евроинс", застрахователното дружество от групата на "Еврохолд", се ползва с протекциите на Цветанов.
Медийни публикации от 2012 - 2013 г. твърдят, че бившият вътрешен министър си е организирал частна система за подслушвания, която "минава" през таксита на "Евролийз". Това обаче не намира официално потвърждение и може да се зачисли в сферата на спекулациите.
Не е спекулация обаче, че шефката на Народното събрание Цвета Караянчева е била служител на Асен Христов във фирма "Формопласт" в Кърджали. Двамата присъстват в Търговския регистър като представляващи дружеството.
"Нямам нищо общо, макар че наистина съм била служител на г-н Христов до 2009 г. След това съм се занимавала единствено с политика", обяви пред ПИК г-жа Караянчева.
В същото време обаче миналата година тя е открила нова спортна площадка, собственост на Асен Христов, в столичния квартал "Лозенец". Двамата са документирани на общи снимки.
Над купувача на ЧЕЗ тегне и трета сянка - тази на одиозния банкер от времената на прехода Атанас Тилев, фалирал Банка за земеделски кредит и Добруджанска банка в мандата на кабинета "Виденов". Тилев е агент на Държавна сигурност с псевдоним "Румянцев" и кредитен милионер.
Той присъства като миноритарен акционер в "Еврохолд" чрез дружеството си "Дар финанс".
Публикация в ПИК от 2015 г. пък свързва Асен Христов с банкера-беглец и съсипател на КТБ Цветан Василев.
Междувременно пред медията ни бившата зам.-шефка на Комисията за финансов надзор Ралица Агайн разкри, че дружества от орбитата на "Еврохолд" са били санкционирани в Гърция и Румъния. Националната банка на Гърция не е дала лиценз на компания на Асен Христов да си купи животозастраховането на банка "Креди агрикол" заради липса на капитали. В Румъния пък застрахователят "Евроинс" е глобен заради сериозна капиталова дупка.
Целият този тревожен набор от факти обаче по никакъв начин не намира медийно отражение в повечето български медии, които са поставили общ чадър над темата "ЧЕЗ" и купувача "Еврохолд".
Медиите на "Капитал" лобират за сделката, написаха от ДПС.
Хората на Доган са прави, но пропускат, че най-активен на медийния фронт в лобирането за "Евхохолд" от месеци е близкият до Цветан Цветанов вестник "24 часа".
В последно време там могат да се изброят двайсетина задъхани текста във възхвала на купувача и неговия бизнес, немаркирани като рекламно съдържание. Текстовете са анонимни и очевидно "спуснати" в редакцията отвън.
Четете "24 часа", за да разберете какво мисли и върши Цветанов, съветват депутати от ГЕРБ.
Поведението на изданието на Венелина Гочева - всеизвестната любимка на Цветан Цветанов, още повече затвърждава съмненията за съпричастност на доскорошния заместник на Борисов към сделката за ЧЕЗ.
Сделката за ЧЕЗ е пропъщулникът на Цветанов в големия бизнес, намекват пред ПИК висши източници от управляващата партия.
Всичко това само потвърждава колко е бил прав Борисов, когато се е разделил със заместника си, коментира се из политическия елит.
Коментира се и озадачаващото мълчание на присъдружните на Иво Прокопиев "разследващи" медии, които и дума не обелват за зависимостите на купувачите.
Живи изядоха Гинка Върбакова, сега са си глътнали езиците - що тъй, дивят се в медийното съсловие.
Факт е, че този път разследващите не разследват "Еврохолд", спестяват фактите за Цветанов, Караянчева, Атанас Тилев. Спестяват и факта, че "Еврохолд" няма никакъв опит в енергетиката и че над капиталовата му адекватност тегнат подозрения след санкциите в Гърция и Румъния.
Има ли чадър над "Еврохолд" от страна на ръководни държавни служители и медийни групи?
Кой стои зад Асен Христов?
Защо пресаташе на "Еврохолд" е бившият журналист във вестник "Капитал" Чавдар Първанов?
Има ли неформални връзки Христов с Иво Прокопиев и Цветан Василев?
Защо сред най-активните търговци с акциите на "Еврохолд" на борсата са пенсионните дружества на "Химимпорт", които от друга страна са миноритарни акционери в ЧЕЗ?
Държавата спешно дължи отговори в името на социалния мир.
Това не е просто поредната частна сделка, това е сделка за тока на България.