Евродепутатът Емил Радев за края на мониторинга: Наблюдението за България пада, но към Румъния има критики
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Мониторинговият механизъм за България и Румъния на практика беше дискриминационен. Той нанесе големи щети. Използваше се за възпирането ни от Шенген. Да, нека има мониторинг, но нека той да покаже върховенството на закона в цяла Европа. Това заяви във видеовръзка пред Нова телевизия евродепутатът Емил Радев. "Това беше последният доклад и това е голям успех за България", отбеляза той.
"България е направила реформите и сме влезли в очертания път. Няма нова дата за доклад и няма нови препоръки", заяви Радев и допълни, че за Румъния има ясни критики и по всичко личи, че там ще продължи доклада за мониторинг.
"Това, което сме коментирали, е ако не се спазва законът в борбата с корупцията и организираната престъпност, в независимостта на съдебните системи и ако не се изпълняват препоръките, за да бъде ефикасен един механизъм, трябва да има и санкции" отбеляза евродепутатът.
Припомняме, че преди броени минути стана ясно, че отпада наложеният на България при влизането ни в Европейския съюз през 2007 г. Механизъм за сътрудничество и проверка, по-известен като мониторинг върху правосъдието и вътрешния ред. Той бе наложен единствено на нас и на Румъния с цел по-бързо достигане на европейските стандарти на върховенство на правото.
Това бе съобщено след обявяване на доклада на ЕК за България, където се препоръчва мониторингът на бъде свален и предстои и гласуването на предложението от Европейския съвет.
След 12 години това е вече факт, след като още миналата година кабинетът на Бойко Борисов получи похвали от шефа на ЕК Жан Клод Юнкер за успешните реформи, повишаване на ефективостта в борбата с корупцията и редица важни точки, в които наблюдението бе премахнато. Сега окончателно става ясно, че страната ни е покрила всички критерии на общността и не се налага по-нататъшно специално наблюдение.