BG EN

ЕК планира отново да разреши използването на забранен канцерогенен хербицид

ЧАС ПИК

ЕК планира отново да разреши използването на забранен канцерогенен хербицид

3689
на 23.04.2016
ЕК планира отново да разреши използването на забранен канцерогенен хербицид
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Европейската комисия планира отново да даде разрешително за използването на забранен канцерогенен хербицид, съобщи британският в. „Гардиън”. Изданието се позова на внесените поправки в проектопредложение, което беше блокирано миналия месец от Европейския парламент и няколко страни членки на съюза.През 2015 г. Световната здравна организация обяви, че активната съставка на спорния препарат глифозат, произведен от гиганта „Монсанто”, се използва широко с генномодифицирани култури по целия свят, но тя е класифицирана като причиняваща рак при хората.

Тогава от „Монсанто” коментираха, че не могат да разберат решението, а събраните научни данни не подкрепят заключението на организацията.

През март тази година срещу употребата на глифозат се обявиха Италия, Франция, Швеция и Холандия. Над 1,4 милиона души са подписали петиция, призоваваща химикалът да бъде забранен.

Въпреки това „Гардиън” разполага с копие от коригираното предложение, в което са внесени няколко съществени промени. В него ЕК предвижда да намали срока на разрешението за глифозат от 15 до 10 години, както и да се възложи незабавна забрана, ако Европейската агенция по химикалите докаже, че препаратът е опасен.

Глифозатът е основна съставка на хербицида раундъп („Монсанто"), както и на продукти, произведени от швейцарската фирма „Сиджента” и американската „Дау”. Според земеделски производители химикалът е предизвикал бум на устойчивите превели в САЩ. От въвеждането му в САЩ през 1974 г. употребата на глифозат се е увеличила 15 пъти.

препоръчано
Сподели:
Бомба x
Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения
ПИК TV x
ПИК TV! КОНФУЗ В НС! Депутатите почетоха паметта на жертвите на комунизма,  БСП -ОЛ и Възраждане не станаха на крака ПИК TV! КОНФУЗ В НС! Депутатите почетоха паметта на жертвите на комунизма, " БСП -ОЛ" и "Възраждане" не станаха на крака
ново
Днес: 29
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК