ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Борба за министерски кресла в новия кабинет - Горанов и Захариева на същите постове, Дончев и Цветанов с нови роли, ГЕРБ отстъпва 4 кресла на патриотите
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Трескава борба за министерски кресла вече тече в централата на ГЕРБ, въпреки че съставът на кабинетът ще стане ясен най-рано идната седмица, както първо ПИК съобщи вчера. Всички водачи на листи в партията обаче са на нокти какъв пост ще получат. Под секрет текат обсъждания на различни имена за ключовите ведомства, докато председателят на партията Бойко Борисов и заместникът му Цветан Цветанов коментират в Малта бъдещето на ЕС на конгрес на ЕНП.
Лидерът на ГЕРБ още по време на предизборната кампания заяви, че много от министрите в предишния му кабинет ще запазят постовете си и засега това е сигурно в поне шест ведомства - финансовото на Владислав Горанов, пътищата и благоустройството - на Лиляна Павлова, правосъдното на Екатерина Захариева, културното на Вежди Рашидов, спортното на Красен Кралев, както и транспорта на Ивайло Московски. Това ще позволи на Цецка Цачева в крайна сметка да стане депутат, въпреки че бе изместена от преференциален вот в Плевен.
Министър ще остане и Томислав Дончев, но този път не на еврофондовете без портфейл, а на икономиката или на външните работи, тъй като Борисов едва ли ще рискува отново да даде тези ведомства на човек извън партията. Има вероятност обаче Дончев да поеме и поста на министър по европейските въпроси, тъй като така ще отговаря за предстоящото председателство на Европа.
В ГЕРБ щели да останат и други ключови ведомства като МВР и отбраната, а за шефове са спрягани Цветан Цветанов и ген. Константин Попов, който бе началник на отбраната и още по време на кампанията стана ясно, че е гласен да поеме отново този сектор, но вече в изпълнителната власт.
При евентуалната коалиция с Обединени патриоти от ГЕРБ били готови да им дадат министерствата, които и в предишния кабинет бяха отстъпили на коалиционните си партньори - на образованието, здравеопазването, социалната политика, околната среда. Евентуално можело да се водят преговори и за енергетиката или земеделието. Част от тези министерства носят само негативи с непопулярни политики и заради липса на умения за справяне с големите проблеми, а крещящ пример за това е здравното ведомство, където Петър Москов претърпя пълно фиаско.