ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Горещ анализ на политическите събития - компроматите и обидите валят във властта! Борисов се отличи в Македония и с Макрон, Доган проговори
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Институтът за стратегии и анализи (ИСА) публикува политическия си анализ за събитията в България, в Европа и света през месец август 2017 година. Основните изводи в доклада са свързани с туристическите рейдове на властта, действията на президента Радев в търсене на сложни баланси, публичните скандали около ГЕРБ и контраатаката срещу опозицията, обяснителния режим на БСП и акцията на Нинова за антикорупционния закон, както и шестте изречения на Доган, които отново доказват неоспоримото му влияние върху българската политика.
Основните изводи и прогнози, които прави Институтът за стратегии и анализи, са:
- Тенденцията на компроматни атаки, обиди и тежки обвинения, макар и една идея по-минорно, се запази и през месец август. Засега управляващите успяват да овладяват скандалите и дори да ги обръщат в своя полза.
- В икономическо отношение страната е със стабилна макрорамка, отчита се икономически растеж, има сравнително нисък вътрешен и външен дълг, налице е бюджетен излишък.
- Борисов отново концентрира властта върху себе си и реално пое държавата на полуръчно управление. Това е бързоработещ за конкретни решения подход, но от институционална гледна точка може да блокира по-долните нива.
- По парадоксален начин, рязката опозиционност на БСП помага на Борисов. С подхода си социалистите едновременно подкопават доверието в управлението, но и го държат в кондиция, дават му посока, създават му поле за корекции.
- Акциите на вицепремиера Валери Симеонов в заведенията по Черноморието са груби и антиинституционални, но ефикасни. Повече от 120 заведения са затворени. Постъпленията от данъци в морските курорти доведоха до 100 милиона лева повече.
- В търсенето на свежо финансиране българското правителството се насочи към китайските инвеститори („умен град” до София, АЕЦ „Белене“, строеж на тунел под Шипка, магистрала „Черно море“). Срещите на Борисов в качеството му на премиер с китайци показват сериозни намерения от българска страна, но от другата има само шефове на компании. А в Китай нещата се решават на ниво Политбюро на ККП, който е гарантът зад сериозните проекти.
- Войната на ГЕРБ с президента по повод закупуването на новите изтребители през август затихна. Засега поведението на държавния глава може да се тълкува като опит за запазване на силите. По-важната битка – и за Радев, и за БСП, ще е около новия антикорупционен закон.
- Затвърди се тенденцията за външнополитическа активност на Борисов. Премиерът и външният министър Захариева си разпределиха ролите по стратегическата и оперативна работа в международната политика. Това доведе и до първите успехи в ресора. В началото на месеца бе подписан Договорът за добросъседство в Македония. Това е безспорен пробив за българската дипломация. Стартирането на Коридор №8 трябва да е абсолютен приоритет за българското правителство.
- От Варна френският президент Еманюел Макрон успя да вбие клин в единството на Вишеградската група по отношение на т.нар. социален дъмпинг. Срещите на Макрон с президента Радев и премиера Борисов преминаха в делови и конструктивен тон с обещание за подкрепа за влизане в ЕRM-2 и Шенген, но без конкретни резултати. Демонстрираната близост между Макрон и българския министър-председател е добро послание, но преминаването на моменти в откровено фамилиарничене няма положителен ефект както от протоколна, така и от маркетингова гледна точка. Не бива да се забравя, че водещите страни в света имат предимно и основно интереси, а малките държави, които посещават, са част от геополитическия им инструментариум.
- ГЕРБ приеха стратегия за контраатака срещу БСП при всеки избухнал скандал. От медийна гледна точка този подход се оказа работещ, защото заглушава скандалите и ги прехвърля към отсрещната страна. Въпросът е как това променя партията и дали решава дългосрочно вътрешните є проблеми. Правителството компенсира партийните неуредици, но преливането на организационните проблеми рефлектира върху кабинета и персонално върху Борисов.
- Корнелия Нинова продължава със своята политическа активност, но стои все по-самотно начело на партията, сякаш сама я влачи напред. Вследствие на атаките на ГЕРБ, от „Позитано“ 20 минаха в режим на обяснения. За нестабилността в партията немалко допринася и продължаващата подривна активност на вътрешната опозиция. От „капана „Цанков камък“ БСП успя да се измъкне с два хода - вкарването на Австрия в темата и поемането на инициативата в дебата за антикорупционния закон.
- С шест изречения Доган отново доказа неоспоримото си влияние върху българската политик. Нарушавайки мълчанието си, почетният председател на ДПС се опита да насочи вниманието на публиката към две основни теми от национално значение – стабилността и държавността. Обществото обаче се оказа глухо за тях. ДПС остава в зоната на своята опозиционност.
- През месеца теориите на конспирациите доминираха над реалната политика в България. От казуса „Цанков камък“, за който ГЕРБ сезира прокуратурата, в медиите бяха изведени различни сценарии – от „диктатура“ до „арест на Ахмед Доган“. Причините се коренят от една страна в замърсената медийна среда в България, от друга - свързано е с начина, по който се развиват политическите отношения от парламентарните избори насам.
- Подчертаваме, че казусът КТБ все повече се превръща в политическа, дори геополитическа карта, която ще бъде разигравана извън публичното пространство. Ангажирането на американската Jefferson Waterman International за задействане на закона „Магнитски“ е ясен знак в тази посока.