ЕКШЪН РАЗКРИТИЯ! Пирамидата BETL завлякла 100 млн. долара от българи, тарторите действали от Камбоджа
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Пирамидата BETL е завлякла близо 100 000 000 долара от български вложители. Сумата е в процес на доизясняване, тъй като само около стотина души са подали официално жалби, че са измамени, но органите на разследването разполагат с оперативна информация.
Аферата BETL гръмна през декември м.г., след като платформата на компанията за зареждане уж на китайски батерии спря и хората започнаха да разбират, че всъщност няма как да изтеглят вложенията си. В професионалните среди този вид измама се нарича свинекланица или клане на прасета.
Източници от НСлС и от прокуратурата споделят, че броят на завлечените българи е около 50 000 човека.
“Засега жалби са подали хора, които наистина са изгорели с много пари – над 5-10 хил. лв. Има обаче хиляди, които са изгубили доста по-малки суми и не им се ходи по институциите. Затова броят е предполагаем, но не и драстично по-малко“, обясниха от двете институции, цитирани от "Телеграф“.
Както вече стана ясно, от прокуратурата призоваха всеки, който е станал жертва на пирамидата, да подаде имейл до нея, в който описва трите си имена, данни по лична карта и изгубена сума в долари.
Разследването на BETL върви, но с по-бавни темпове, защото става въпрос за сложни финансови и компютърни схеми. Основната версия е, че зад грандиозната измама стои китайска организирана престъпна група, в която има и рускоговорящи граждани, която действа от територията на Камбоджа и съседните й държави. Така се късала връзката със сървърите в други държави, които биха съдействали много по-бързо на българските власти. Освен у нас ужилени има в Сърбия, Албания и дори Замбия.
Официалната регистрация на пирамидата е на 29 декември 2023 г. в Лондон на името на Музафар Ахмед Риаз. Партньор в България е Калина Николова. Освен Калина обаче има и двама уж британци с имена Джъстин Уилсън и Джеймс Вик, които се оказа, че не са истински хора, а фалшиви профили в интернет пространството.
След 6 декември въпросните международни лица трият профилите си от Telegram. Оказа се, че са използвали снимки на реални, но неподозиращи граждани от Германия, Швейцария и Испания.