През април британската кралица става на 90 години
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
„Хората говорят, че времето минава и си отива, а времето казва: отиват си хората.“ Това е един от любимите афоризми на кралицата на Великобритания Елизабет Втора, която на 21 април 2016 г. ще навърши 90 години. През 2015 г. тя счупи рекорда на легендарната си прабаба кралица Виктория, царувала 63 години и 7 месеца. Елизабет Втора е и най-дълго стоялата на трона жена в света. При управлението й са се сменили 12 британски премиери - от Уинстън Чърчил през Маргарет Тачър до Дейвид Камерън. Тя е и най-много пътувалият монарх в света с 270 официални посещения в 128 държави.
Анкета на „Скай нюз“ показва, че 70 процента от сънародниците й желаят монархията да бъде запазена завинаги като символ на Великобритания и защото тази традиционна британска институция има важна роля за функционирането на държавата. За това допринася лично със своето поведение, стил и достойнство Елизабет Втора, която е фактор на стабилност в държавата. С обаятелното и полезно присъствие в обществото, с неповторимата си елегантност кралицата печели симпатии и по света и издига международния авторитет на Великобритания.
Едва на 26-годишна възраст Елизабет застава на трона през 1953 г., година след смъртта на баща си - крал Джордж Шести. Бъдещата кралица е родена в Лондон на 21 април 1926 г. като принцеса Елизабет Александра Мари от династията Уиндзор в семейството на херцога на Йорк Алберт, който е по-младият брат на престолонаследника принц Едуард, който бил ерген без деца. Тя е трета по реда за наследяване на короната и никой не предполагал, че ще дойде нейният ред. Когато крал Георг Пети починал през 1936 г., на престола се възкачил чичо й Едуард Осми, който обаче управлявал само година. Предпочел вместо да носи тежката корона, да се ожени за любимата си жена - разведената американка Уолис Симпсън. Така Алберт, бащата на Елизабет, станал крал Георг Шести. Той нямал син и затова Елизабет още от малка започва да се готви за трона, изучавайки политика, история и други сериозни науки в престижния колеж „Итън”, създаден като кралски колеж през 15. век. В него са учили 14 британски премиери, включително сегашният Дейвид Камерън.
През Втората световна война младата девойка служи в женска армейска част като шофьор на камион с чин младши командир. За разлика от повечето монархически бракове, Елизабет се жени по любов за избраника на сърцето си и неин далечен родственик по линия на кралица Виктория - принц Филип, който е и гръцки, и датски принц, и служи като лейтенант от флота. Елизабет много се впечатлявала от снажния млад мъж и особено го харесвала, когато бил с военната униформа. Двамата се оженили през 1947 г., но се познавали отдавна. Чичото крал Георг Пети не харесвал принц Филип. Смятал, че Елизабет прибързано и твърде рано е направила своя избор. В крайна сметка обаче кралят отстъпил, защото виждал любовното й увлечение, а и знаел, че не е в нейния характер да се отказва от намеренията си. Престолонаследникът принц Чарлз се ражда през 1950 г. още преди коронясването на майка му през 1953 г., след като баща й умира през 1952 г. Кралицата
има още три деца - принцеса Анна, принц Андрю и принц Едуард.
Началото на царуването на младата 26-годишна кралица било белязано с оптимизъм и засилване на авторитета на короната. Но по-късно заради поредица скандали, лични драми и разводи в кралската фамилия, сред които най-вече разводът на принц Чарлз с чаровната и свободолюбива аристократка Даяна, критиките към Бъкингамския дворец се засилили. Отношението на обществото към монархията варира, но симпатията към кралицата е постоянна величина. Нейните усилия да направи монархията максимално „народна“ печелят адмирации, а и медиите винаги се отнасят благосклонно към нея. С годините кралицата отделя все повече време за любимите си хобита, сред които на първо място е отглеждането на породисти състезателни коне и овчарски кучета джуджета от породата корги. За първи път Елизабет се качва на конче пони на 2 години и половина и увлечението й по конете и ездата остава за цял живот.
Монархическата власт харесва на Елизабет Втора и тя изпълнява функциите си с желание и достойнство. Три седмици преди коронацията й през 1953 г. тя не сваляла короната от главата си дори сутрин за закуска, за да свикне с нея...
Целият материал може да прочетете в Retro.bg