ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Президентът на Франция Еманюел Макрон пледира за установяването на “нов световен ред”, в който да се вземе предвид “помирението на Балканите и реалността на една Европа в нейния географски вид, която не е нито изцяло Европейски съюз, нито категорично НАТО”.
Държавният глава говори на “Среща за мир”, организирана в неделя в Париж от световната католическа благотворителна организация “Сант Еджидио”. Макрон каза още, че Западът трябва “да преосмисли отношенията си с Русия след края на воната в Украйна”, без обаче да уточни какво разбира под край на конфликта, кога ще се случи той, при какви условия и т. н.
“Нуждаем се от ред, - заяви президентът, - при който този или онзи не може да блокира другите и в който държавите са достойно представени, като той стане дело на много по-справедливи органи, независимо дали това ще са ООН, Световната банка или Международния валутен фонд”. Фактът, че Макрон постави в основата на намерението си Запада и цитираните сегашни международни институции, та били те и много по-справедливи, накара не един и двама политически наблюдатели в Париж да заключат, че президентът на практика желаел нов световен ред, ама като стария.
Междувременно след мъчителни двуседмични родилни мъки най-после се пръкна новото френско правителство на члена на дясната Републиканска партия и бивш висш европейски чиновник Мишел Барние. Кабинетът му е съставен от внушителния брой от 38 министри, като по-голямата част от тях са излъчени от центристкото движение “Ренесанс” на Еманюел Макрон и от сателитните формации на политическите съмишленици на държавния глава - Франсоа Байру и Едуар Филип. Освен премиера, членове на Републиканската партия, която е смятана за приемник на някогашния обичан президент Шарл Дьо Гол, са министърът на вътрешните работи Брюно Рьотайо, министърката на селското стопанство и горите Ани Жьоневар, министърът на висшето образование и научните изследвания Патрик Ецел и др.
Шеф на външното ведомство и на връзките с Европа е съратникът на Макрон от “Ренесанс” - 41 годишният Жан-Ноел Баро, от същия “отбор” е и най-младият министър в кабинета - 33 годишният титуляр на икономиката, финансите и индустрията Антоан Арман.
В коментарите си за състава на новия кабинет наблюдателите край Сена подчертават единодушно, че той е определено десен, защото в него не са намерили място представители на спечелилия предсрочните парламентарни избори през юли ляв “Нов народен фронт”.
А това пък било станало по настояване на предвождания от Марин Льо Пен Национален сбор, благодарение на който правителството ще получи доверие при предстоящия вот в Парламента. Така оказалата се водеща на първия тур на споменатия вот крайнодясна партия, прецакана впоследствие от Макрон с позволени институционални хватки и озовала се в опозиция, сега ще подсигурява управляващото мнозинство “отвън”. Но както многократно заявиха през изминалите дни формалната лидерка на Национален сбор Марин Льо Пен и неговият президент Джордан Бардела, депутатите от партията ще оттеглят веднага подкрепата си за кабинета, ако той не прилага най-вече тяхната имиграционна, икономическа и социална политика. Перспектива, която ще доведе неминуемо до правителствена и даже до политическа и конституционна криза, тъй като според конституцията на Франция нов предсрочен вот като този през юни може да бъде произведен най-рано след година.