BG EN

Ето какви са очакванията ден преди изборите в Германия

Европа

Ето какви са очакванията ден преди изборите в Германия

19205
на 22.02.2025
Ето какви са очакванията ден преди изборите в Германия
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Германия може да потъне в месеци на политическа несигурност след изборите в неделя, тъй като партията победител почти сигурно ще трябва да сформира коалиция, за да си осигури мнозинство.

препоръчано

Ден преди ключовия вот в Германия – последните социологически проучвания сочат, че консервативният блок ХДС/ХСС вероятно ще спечели 29.7% от гласовете, на второ място е крайнодясната „Алтернатива за Германия” – с 20.6%. След нея се нареждат социалдемократите на Олаф Шолц – с 15.5%, следвани от Зелените – с 12.9 на сто.

Ето обобщение на най-вероятните коалиции и компромисите, които ще са необходими за постигане на споразумение:

По всичко личи, че най-големи шансове да стане следващият канцлер на Германия, има Фридрих Мерц, чийто опозиционен консервативен блок ХДС/ХСС (Християндемократически съюз/Християнсоциален съюз) е далеч напред в социологическите проучвания, но партията ще се нуждае от партньор или може би дори - двама.

Така наречената голяма коалиция на двете големи центристки партии, ХДС/ХСС и лявоцентристките социалдемократи (ГСДП) на канцлера Олаф Шолц, се смята за най-вероятният резултат от изборите.

ГСДП и ХДС/ХСС вече са управлявали заедно четири пъти след Втората световна война - три пъти под ръководството на бившия консервативен канцлер Ангела Меркел.

Мерц обаче придвижи блока по-надясно като зае по-твърда позиция по отношение на миграцията от Меркел и по-пропазарна позиция по отношение на икономиката.

ХДС/ХСС иска по-мащабно намаляване на данъците, докато ГСДП иска да повиши данъците за хората с високи доходи и да възобнови данъка върху богатството. Това означава, че и двете страни може да се борят да се споразумеят за по-дълбоки реформи, с изключение на евентуално облекчаване на дълговата спирачка.

Вероятността за сформиране на такава коалиция, според Eurasia Group, е 60%.

Коалиция „KIWI“ на ХДС/ХСС и Зелените – наречена заради съответните им черни и зелени цветове – е друга възможност, макар и смятана за по-малко вероятна. Двете политически сили може и да не постигнат мнозинство.

Въпреки че споделят някои външнополитически възгледи, като необходимостта от предоставяне на по-решителна подкрепа на Украйна, те са далеч един от друг по отношение на вътрешната политика и по-специално – по темата с миграцията.

Този разрив се задълбочи миналия месец, когато Фридрих Мерц избра да прокара предложение, което цели да потисне нелегалната миграция, с подкрепата на крайнодясната Алтернатива за Германия (АзГ). Зелените бяха сред най-ярките му критици.

Маркус Зьодер, ръководител на баварската партньорска партия ХСС на ХДС, често е изключвал възможността за коалиция „KIWI”, а Мерц многократно е критикувал лидера на партията на Зелените Робърт Хабек като „провален“ министър на икономиката, изключвайки удължаване на неговия мандат.

Това би бил безпрецедентен съюз на национално ниво, въпреки че двете партии управляват заедно в три германски провинции.

Вероятността за сформиране на „KIWI” коалиция, според Eurasia Group, е 15%.

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството
ПИК TV x
ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV! Недялко Недялков за публичното заличаване на Колтуклиева от ПП: Това е полумъжко деяние, найотициновщина. В момента Сорос изсипва огромни пари у нас, в Сърбия и в Унгария (НА ЖИВО) ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV! Недялко Недялков за публичното заличаване на Колтуклиева от ПП: Това е полумъжко деяние, найотициновщина. В момента Сорос изсипва огромни пари у нас, в Сърбия и в Унгария (НА ЖИВО)
ново
Днес: 62
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК