ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Захарта се заличава от списъка на разрешените съставки за сокове от плодове. В минимални количества тя остава допустима за нектарите. Промяната влиза в сила от 28 април 2015 г.
Това става факт с промени в Наредбата за изисквания към напитките от плодове, с които правителството въведе в националното ни законодателство изискванията на Директива 2012/12/ЕС за соковете от плодове и някои сходни продукти, предназначени за консумация от човека, съобщиха от пресслужбата на кабинета.
Директивата се свежда само до соковете и нектарите от плодове. За останалите напитки, съдържащи плодов сок или екстракти от растения, тя не е приложима. В тази връзка с постановлението събирателното понятие "напитки от плодове" се заменя със "сокове от плодове и нектари от плодове".
В соковете захар няма да бъде влагана, а в нектарите - тя ще е в минимални количества.
В наредбата е направено и разграничение между сок от изстискани плодове и такъв от концентрат. Включват се доматите в списъка на плодовете, използвани за производство на сокове от плодове и се намаляват стойностите по скалата на Брикс за някои плодове - т. е. захарното съдържание на единица воден разтвор.
Освен това се въвежда и изискване към наименованията на продуктите, които да отразяват плодовете, представени в списъка на съставките.


