BG EN

Земеделци от Кюстендилско създават собствено сдружение

Региони

Земеделци от Кюстендилско създават собствено сдружение

3816
на 07.02.2016
Земеделци от Кюстендилско създават собствено сдружение
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Над 100 земеделски производители, предимно собственици на черешови масиви от Кюстендилския регион ще създадат собствено сдружение, съобщи общинският съветник и председател на местна земеделска кооперация Валери Йовев. Сдружението ще съдейства за реализация на реколтата и черошовата продукция, за повишаване на изкупните цени и за осигуряване на пазар.

препоръчано

Представители на министерството на земеделието обясниха, че според направено изследване, валидно за страната, първичните производители получават много малък процент от общата добавена стойност на продукта. Оказва се, че добавената стойност отива при търговците, при преработвателите, но не и при първичните производители. Тяхното сдружаване променя това, печалбата отива при производителя, каза експертът от земеделското министрество Слави Кралев. Самото сдружение ще бъде учредено до месец. Дотогава във всяко от селата ще бъде организирана разяснителна среща със заинтересованите производители, предаде БНР. 

Сдружаването означава и по-добро овощарство, осигуряване на добра продукция за пазара, каза кметът Петър Паунов. Частен инвеститор е заявил готовност за оборудване на нова, трета за града, сушилня за преработка на плодове - край Кюстендил и в с .Таваличево. В комбината ще бъдат преработвани над 30 вида плодове и зеленчуци с годишен капацитет над 15 000 тона. И в двете ще има хладилни помещения, капацитетът на базата в Таваличево ще е 35 тона, а на тази в Кюстендил - 65 тона. Ще има 7 тунела за сушилни. Инвестицията ще е за 15 мил. евро.

Сподели:
Бомба x
Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения
ПИК TV x
Георги Рачев пред ПИК TV: Затопляне, валежи и наднормени температури в края на януари (ВИДЕО) Георги Рачев пред ПИК TV: Затопляне, валежи и наднормени температури в края на януари (ВИДЕО)
ново
Днес: 43
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК