ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Днес изобщо не можем да си представим зеленчукопроизводството без поливане. През горещите летни месеци то е най-важната грижа на градинаря, много по-важна от обработката на засетите площи. Зеленчуковите култури се поливат по два начина: гравитачно или чрез дъждуване.
Дъждуването подобрява въздушната влажност в градината и създава по-добър микроклимат за развитието на растенията. То се препоръчва при по-леки и пропускливи почви. Прекрасно се отразява на главестото и цветното зеле, салатните култури, граха, морковите, магданоза, праза, пипера. Най-добре е обаче, когато се редуват дъждуване и гравитачно напояване. Необходимо е да се обърне специално внимание на пипера – той най-зле понася засушаването и трябва редовно да се полива. Когато започнат да се образуват първите плодове, се полива по-често, като се увеличава и количеството на водата. Добре е след всяка поливка, щом почвата изпръхне, да се разрохка. Особеното при пипера е, че се полива само през хладните часове, а вадите при гравитачното поливане не бива да се препълват и водата да не залива кореновата шийка.
Добрите градинари знаят, че когато се дъждува, трябва да се води много по-редовна борба с болестите и вредителите. Знаят и по-важното – при доста зеленчуци (домати, краставици, патладжани и други), да не говорим за дините и пъпешите, дъждуване не бива да се прави. Достатъчни са им и дъждовете, след всеки от които трябва да се пръска. Работата е там, че след оросяване тези растения се нападат веднага от болести и вредители и за да се запази продукцията, трябва да се прилага по-упорита химическа защита, а това ще навреди на консуматорите. Затова тези зеленчуци трябва да се поливат гравитачно – с течаща вода по браздите или във фитариите.