ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Иван Нейков беше социален министър в правителството на Костов (1997-2001), а преди това юридически съветник в КНСБ. Роден е в Хасково през 1955 г. Той коментира пред ПИК предложението на ЕК да се въведе минимална заплата от 400 евро за всички страни от Евросъюза.
- Г-н Нейков, възможно ли е минималният праг на работната заплата у нас да е 400 евро?
- Рано или късно ще се случи, ако има мотивация и инструменти да укрепваме Евросъюза. В този смисъл социалната сфера е най-подходяща, защото все още много хора не виждат Евросъюза в живота си.
Това може да се промени именно чрез въвеждането на общоевропейски стандарти – на минимална работна заплата, на условия на труд, в един бъдещ момент и към общ пенсионен модел.
- Реално ли е скоро да се изисква от Брюксел тази минимална заплата или е само красиво пожелание?
- Социалната сфера в ЕС все още е в графата на хармонизиране, но този вид законодателство в отделни моменти вече е от най-висш ранг. Има много регламенти, свързани с безопасността на труда, употребата на химически средства на работното място... Всички тези регламенти са 100% задължителни за всички страни-членки на ЕС.
- Този висок праг на минималната заплата да е 800 лева няма ли да доведе до свиване на работните места, до по-голяма безработица?
- От днешна гледна точка - да. Но ако приемем, че този стандарт на ЕС влезе в сила след 5 години, нещата и у нас ще изглеждат по друг начин тогава.
- Прекалено далечен хоризонт за българина е този срок.
- В социалната сфера всяко рязко движение носи повече минуси, отколкото ползи.
- Замразяването на пенсионната реформа с 1 г. също ли?
-То има само отрицателен смисъл и то много отрицателен. Просто обезсмислихме усилия, правени години наред. Проблемът в тази сфера става много тежък и аз очаквам лоши последствия за тези неразумни действия. Сега в парламента ще се приема на второ четене закон, който въвежда възможност за ранно пенсиониране на всички, които не им достигат 2 години. Тоест цяла България минава на ранно пенсиониране – такова нещо няма никъде в ЕС и ако тая дивотия бъде приета, аз очаквам да му писне най-накрая на ЕС и да ни заяват категорично „Престанете да правите глупости в социалната сфера!”
- Аргументът е, че така ще се отворят работни места за младежта?
- Напротив. Това е тежък удар за тях. Защото повечето „млади пенсионери” ще продължат да работят. А работещият пенсионер е много опасен конкурент на младия безработен. Работодателят ще предпочете по-опитен и дисциплиниран човек, какъвто е ранният пенсионер в сравнение с младия безработен. А и ранният пенсионер е склонен на преговори с работодателя за размера на заплатата, просто защото той вече получава пенсия. И този закон е по-скоро заплаха за младите безработни, отколкото да освобождава щатни места за тях.